31 січня своє професійне свято відзначають ювеліри - митці, «золотих справ» майстри.

Ювелір - це майстер з виготовлення прикрас з дорогоцінних металів і ювелірних вставок - дорогоцінних, напівкоштовних та синтетичних каменів.

Професія ювеліра – одна з найдавніших. Перші прикраси люди почали створювати ще 10 тисяч років до нашої ери з кісток і черепашок, згодом – з глини і каменів. З часом навчилися обробляти метал, з’явилися перші ювелірні майстерні. Прикраси були ознакою статусу та достатку у суспільстві.

Справжній ювелір – водночас і дизайнер, і ремісник. Щоб якісно втілювати у життя свої найсміливіші мрії, вдихати життя у свої вироби, в своїй роботі він використовує безліч інструментів та пристроїв, які часто сам і вигадує і виготовляє.

Створення ювелірних виробів – робота дуже складна, трудомістка та тонка, яка вимагає від майстра великої концентрації. Ювеліру необхідно володіти безліччю професійних технік та інструментів, з одного боку, та художнім смаком - з іншого. Розрізняють багато напрямків в діяльності ювелірів: художник, дизайнер, огранювач, монтувальник, ливарник, закріпник, гравер та ювелір-універсал, який, як правило, може виконувати обов'язки кожного з вузьких фахівців професії.

Метал і каміння – грубі матеріали, і робота з ними потребує фізичних зусиль. Крім уміння виконувати тонку роботу, ювеліру доводиться паяти, карбувати, кувати, полірувати. Але серед ювелірних технік є такі, що вважаються жіночими: робота з емаллю, наприклад. Крім того, таке ремесло вимагає терпіння, грунтовності, посидючості, точності - тобто якостей, які притаманні в своїй більшості жінкам, що сприяє популяризації цієї професії сьогодні серед представниць прекрасного полу.

Ювелір – професія, непідвладна кризі, вона актуальна і в умовах сучасного сьогодення: прагнення людини до краси спонукає купувати та носити ювелірні прикраси. Сьогодні існує чимало заводів з виготовлення ювелірної продукції, найбільшим попитом на яких користуються ювеліри – монтувальники, що збирають прості вироби.

Велика кількість ювелірних магазинів, майстерень і ломбардів теж зацікавлені в фахівцях цієї професії, які володіють знаннями та вміннями, щодо виробництва та оцінювання коштовностей, ремонту ювелірних виробів. Тому ювеліри користуються стійким попитом на ринку праці.

Для того щоб стати ювеліром, необхідно здобути спеціальну освіту, яку пропонують як вищі навчальні заклади, так коледжі та технікуми. Крім того, велику кількість навчальних програм за професією ювелір сьогодні також можна знайти на профільних курсах і в школах. В Одеському регіоні оволодіти цією творчою професією можна в Навчально-виробничому центрі «Академія ювелірного мистецтва».

Для того, щоб краще зрозуміти себе та визначитись з майбутньою професійною діяльністю, можна пройти профорієнтаційне тестування на платформі державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар'єри (http://profi.dcz.gov.ua/) за посиланням (http://profi.dcz.gov.ua/tests). В разі потреби у консультації, фахівці служби зайнятості нададуть її у будь-якому центрі зайнятості.