Звичайно, людині важливо, скільки часу вона буде витрачати на дорогу до роботи. Але, погодьтеся, зайва година в громадському транспорті – це не біда порівняно з тим, що фірма, до якої ви влаштуєтеся, виявиться "гнилою". Наприклад, почнуться проблеми з виплатою зарплати, на вас покладуть виконання додаткових обов'язків, працювати доведеться по дванадцять годин на день. Як цього уникнути? Вам допоможуть наші поради.

Після того, як вас запросили на співбесіду, постарайтеся дізнатися якомога більше про компанію. Як давно фірма існує? Чи є у неї сайт в Інтернеті? Якщо нема, а підприємство позиціонує себе як "супер-пупер", це –привід замислитися. Також насторожує, якщо в адресі електронної пошти вказаний домен безкоштовного ресурсу. Зверніть увагу, як часто оголошення про вакансії з'являються на сторінках газети або в Інтернеті. Якщо відділ кадрів дає його регулярно, значить на підприємстві велика плинність персоналу.

Найкращий спосіб дізнатися, як реально йдуть справи на фірмі, поговорити з тими, хто там уже працює. Ідеальний варіант для курців-пошуковців роботи завести розмову в місці для куріння. Запитайте, чи давно людина тут працює, чи не затримують зарплату, чи дотримується адміністрація Кодексу законів про працю України, чи задоволена вона відносинами в колективі... Якщо ви зіткнулися у відділі кадрів з людьми, які звільняються з підприємства, не соромтеся поцікавитися, чому вони йдуть. Можливо, відповіді зупинять вас від невірного кроку.

Як відгукуються про компанію інші претенденти або колишні працівники? Шукайте подібну інформацію про фірму в Інтернеті. Зокрема, подивіться чорно-білі списки роботодавців.

Вас має насторожити, якщо співбесіда проходить в актовій залі Будинку культури. Також не викликають довіри маленькі, обшарпані кімнати, в яких тісниться чимало людей (при тому, що велика фірма набирає персонал у зв'язку з розширенням").

У сумнівних фірмах співбесіду поставлено "на конвеєр". Претендентам не призначають індивідуальний час для інтерв'ю, кадровик може розмовляти з кількома кандидатами одночасно. Буває, що пошуковцю роботи несподівано пропонують вакансію за іншою спеціальністю, лише б його зацікавити.

Кадровик – це обличчя фірми, тому в солідних організаціях він має відповідний вигляд: акуратний, підтягнутий, одягнений в офісному стилі.

Поцікавтеся на співбесіді, чи будете ви оформлені за трудовим договором. Можливо, на час випробувального терміну вам запропонують укласти договір підряду – це також законний варіант. Не погоджуйтеся працювати взагалі без оформлення трудових відносин, навіть якщо роботодавець обіцяє "золоті гори". При виникненні конфліктної ситуації ви не зможете захистити свої права в суді чи інших інстанціях.

У договорі обов'язково повинні бути вказані істотні умови праці: розмір зарплати, порядок її нарахування, графік роботи, її обсяг (нормативи). Також вам необхідно ознайомитися під підпис з посадовою інструкцією, інакше ви ризикуєте працювати за принципом "бери більше, кидай далі!".

І остання порада – довіряйте вашій інтуїції. Якщо з першої хвилини в офісі ви відчуваєте себе некомфортно, внутрішній голос підказує, що це не "ваша" робота, добре зважте усі нюанси. Можливо, вам не підходить корпоративна культура організації, стиль керівництва нею.