Коли отримуєш першу в своєму житті роботу, головне правильно зорієнтуватись, використовуючи свій шанс «обрости» новими знайомствами і набратись корисного досвіду. Для цього потрібно дотримуватись такту, проявляти старанність, товариськість, можливо навіть хитрощі.

Отже, прості поради (від startjob.com.ua) для непростих речей.

Порада 1. Перший день. Враження, що найбільше запам'ятається, ти справиш в перший день свого приходу на нове місце. Слід одягнутись охайно, попросити свого керівника або самому представитись колегам, вивчити своє робоче місце, детально розпитати про свої обов'язки. Не варто відразу запам'ятовувати всі імена і посади – для цього, зазвичай, потрібно два-три дні. Небажано в перший же день розповідати подробиці свого особистого життя і захаращувати свій стіл речами, принесеними з дому, показуючи, що «ти тут надовго».

І у жодному випадку не варто обговорювати свою зарплату – це конфіденційна інформація, вона стосується лише тебе. Якщо запитають, можна сказати, що ця робота у тебе перша – так буде більше шансів зустріти підтримку і взаєморозуміння. Будь доброзичливий і товариський.

Не базікай по телефону з питань, що не мають відношення до роботи. Залиш розмови до перерви.

Порада 2. Колеги або друзі? Навіть якщо ти попав до молодого колективу і будеш працювати з ровесниками, не слід поводитись з ними так, як з одногрупниками на парах. На роботу приходять не базікати, а виконувати свої обов'язки. Тому зайві розмови заважатимуть, забиратимуть час і, відповідно, подовжуватимуть робочий день.

Також краще відразу забути про флірт на роботі – ти не на дискотеку прийшов, чи не так? Не потрібно розпускати плітки про колег. Якщо у вас є нерозуміння – з'ясуйте відносити тет-а-тет, не виносячи їх на загальне обговорення. Адже працювати тобі доведеться з ними, а не з радою директорів компанії, так що стосунки у вас мають бути доброзичливими. Звичайно, ти можеш здружитись зі своїми співробітниками і разом проводити час поза роботою.

Порада 3. Джерела інформації. Відразу визнач, хто може допомогти тобі швидше освоїтись на роботі, а також познайомити тебе з цікавими людьми. Як правило, це «старожили» компанії. Ними можуть виявитись як керівництво, так і колеги, в яких більше досвіду, ніж у тебе. Але не нав'язуйся ним надмірно, не запитуй одне і те ж по кілька разів, краще запиши. Покажи своє серйозне відношення до справи, щоб їм захотілося приділити тобі увагу і час. Звертайся за допомогою до колег, особливо на перших порах. Колись і ти допомагатимеш новачкам. Помилково вважати, що «докучливих студентів» довго не тримають. Навпаки, керівництво може оцінити твою допитливість і завзяття. Звичайно, лише якщо воно стосується роботи. Обов'язково прислухайся до всіх рекомендацій, навіть якщо вже вважаєш себе професіоналом.

Порада 4. Зв'язки. Обростати вигідними зв'язками допоможе робота, яка передбачає спілкування з людьми поза компанією: продажі, клієнт-менеджмент, банківська справа, журналістика, піар. Але навіть якщо ти зовсім не виходиш з офісу і нікуди не дзвониш, зв'язками варто обрости в компанії. Часто буває, що керівник переходить на іншу роботу, забираючи всіх важливих для нього співробітників з собою. При цьому пам'ятай, що якщо ти не будеш ставити питання, тобі ніхто допомагати не буде – колеги можуть подумати, що допомога тобі не потрібна і ти сам впораєшся. Тебе можуть завантажити рутинною і малоцікавою роботою. Так інколи поступають з новачками, особливо, якщо вони не показують, що саме їм цікаво.

Порада 5. Самозахист. Умій постояти за себе, будь самостійний, висловлюй свою точку зору. Навіть якщо ти працюєш не робочий повний день і ще вчишся, до твоєї думки прислухатимуться. Ти такий же працівник, як і інші. Твої ідеї можуть допомогти розвитку компанії і твоєму просуванню по службі. Часто від студентів чекають нових цікавих ідей, проте при цьому пам'ятай, що ідея має бути цікава, і потрібно поважати чужу думку, адже твоя може виявитися помилковим.

Порада 6. Упевненість або похваляння? Будь упевнений в собі, не пасуй перед тими труднощами, що виникають в перші дні. Труднощі бувають у всіх. Зверни увагу на можливі зауваження до твоєї роботи – прислухайся до них і зроби відповідні висновки. Коли тебе просять переробити майже всю зроблену за день (а то і тиждень!) роботу, сприймай це як додатковий досвід і практику. Іспити теж інколи доводиться перездавати, чи не так? Але якщо у тебе проблем не виникає, хвалитись цим теж не слід – твоїм твоїм колегам навряд чи сподобається самозакоханий вискочка. До речі, саме тому в перші дні краще ні з ким не сперечатись і тим більше не сваритись.

Порада 7. Здорове відношення до справи. Будь-які працівники, не тільки  новачки, повинні старанно відноситись до виконання своїх обов'язків. Приходь на роботу вчасно або навіть раніше. Відразу попередь, в яких випадках ти можеш затриматись на навчанні і запізнитись. Проте запам'ятай, що від нічних вечірок доведеться відмовитись – ранішній головний біль «після вчорашнього» ніколи не буде приводом відпустити тебе з роботи.

Виконуй роботу якісно і в зазначений термін. Якщо роботи багато, можеш закінчити її дома, але не перестарайся: якщо ти не справляєшся зі своїми обов'язками, краще не мовчи, а відразу скажи керівникові, щоб не підводити його і не звикати працювати в півтора-два рази більше, ніж належить.

Порада 8. Я знаю, що я нічого не знаю. Які б високі оцінки ти не отримував в університеті, доведеться звикнути до того, що робота вимагає практичних навичок, яких у тебе може і не бути. Прагни самоудосконалюватись, читай додаткову літературу. При цьому робота допоможе тобі зрозуміти, на що треба звернути більшу увагу при підготовці до занять.

Перші дні на роботі – найскладніші. Від того, як ти зможеш налагодити відносини з колегами і побудувати свій робочий графік, залежатиме твій успіх в даній компанії.

Найголовніше: виконуй роботу послідовно, гідно реагуй на трудності, проявляй здоровий ентузіазм і старайся доброзичливо відноситись до колег.