Тестувальник програмного забезпечення (Test Engineer / QA) – це фахівець, який займається перевіркою працездатності, якості, безпеки програмного забезпечення, сайтів, додатків тощо. Це одна з молодих професій, якій поки що не навчають в жодному вузі України. Світова статистика не краща: існує всього декілька університетів, у яких можна оволодіти навичками тестування ПЗ. Але попри все це, хороші тестувальники зараз украй необхідні.

Чи можу я стати тестувальником?

Так! Відсутність спеціалізованих вузів не означає, що ця професія «для обраних». В принципі, якщо ви знаєте, де знаходиться кнопка вмикання комп’ютера і що таке браузер, то можете сміливо вирушати на курси тестувальників або братися за вивчення спеціалізованої літератури. Вас усьому навчать!

Отож, що ж конкретно робить тестувальник?

Розробляє плани тестування (Test plan).

Шукає баги (помилки) в програмах.

Використовує автоматичні програми для тестування (наприклад, Silk Test або Rational Robot).

Якими навичками, знаннями та якостями володіє тестувальник?

Знає мови програмування.

Працює з базами даних.

Знає англійську мову досить добре, щоб читати і писати технічні звіти, складати плани тестування.

Відрізняється аналітичним мисленням, уважністю та старанністю.

Бути чи не бути тестувальником?

Будемо чесні: тестування має кілька труднощів:

Мінус. Робота монотонна і одноманітна. Наприклад, якщо ви працюєте з сайтом, вам доведеться перевіряти його на різних браузерах, на різних ОС (операційних системах), та ще й з різних гаджетів. Для непосидючих людей це може стати випробуванням.

АЛЕ! Дуже часто тестувальники працюють віддалено. У такому режимі монотонність нівелюється. Втомився? Можна піти прогулятися. Не хочеш сидіти вдома? Бери модем і працюй хоч на лісовій галявині.

Мінус. Робота передбачає написання великої кількості звітів. Якщо тестувальник знаходить помилку, йому треба докладно її описати, а найчастіше – ще й англійською мовою.

АЛЕ! Звіти, як правило, мають стандартизований вигляд, що значно скорочує затрати часу. Якщо рівень володіння англійською неідеальний – користуйтеся словником, це дозволено.

Мінус. Робота масштабна і об’ємна. Тестувальник повинен пропускати через себе великі обсяги інформації, будувати логічні ланцюжки та передбачати, де може ховатися баг.

АЛЕ! За це добре платять. Також можливий кар’єрний ріст: від стажера до керівника відділу контролю якості.