Це вирішальна зустріч між роботодавцем і шукачем, після якої вирішується: бути чи не бути. Куди б ви не влаштовувалися на роботу: в бар або зал ігрових автоматів, магазин іграшок або кондитерську фабрику, завжди перша думка керівництва про вас буде найважливішою, а формується вона під час співбесіди. 

Причин відмови може бути мільйон, починаючи від нелюбові начальства до блондинок і закінчуючи тим, що ваше хобі - покер-руми, а потенційний директор більше любить рибалку. Складно заздалегідь передбачити, що конкретно не сподобається керівництву. Однак фахівці виділили низку причин, які стають перешкодою до омріяної посади найчастіше. Якщо вам вдасться їх усунути, вважайте, що половина справи вже зроблена. 

Отже, перша причина - меркантильність. Звучить дивно, мовляв, хто ж не хоче заробляти багато? Однак якщо шукач заявляє про це прямо, найчастіше він отримує відмову. Керівництву важливіша нематеріальна мотивація співробітників, така як прагнення до покращення своїх професійних якостей, до самореалізації, бажання розвивати компанію і досягати нових результатів. Зацикленість на грошах свідчить про те, що фахівця можуть легко переманити конкуренти, варто їм лише запропонувати більшу заробітну плату. 

Другим приводом для відмови слугує часта зміна роботи. Це логічно: якщо людина не змогла ужитися в різних колективах, наскільки вона підходить новій компанії? І чи не було у попереднього начальства приводів "попросити" цього співробітника звільнити займану посаду? Якщо вам не вдасться розвіяти підозри роботодавця, на місце можете не розраховувати. 

Третя за популярністю причина - неакуратний зовнішній вигляд. Прислів'я "зустрічають по одягу", як і раніше, не втрачає своєї актуальності. Тому, збираючись на співбесіду, не полінуйтеся приділити достатньо уваги своїй зовнішності: одяг повинен бути чистим і випрасуваним, макіяж і зачіска - акуратними. 

Четверте місце зайняла зарозумілість. Де б ви не працювали раніше, яку б посаду не займали, поводьтеся доброзичливо і спокійно. Всі ваші заслуги будуть моментально перекреслені хамськими висловлюваннями чи образами. Зрештою, не забувайте про своє становище - адже це ви шукаєте роботу, а не робите послугу компанії, прийшовши на співбесіду. 

П'ятою причиною стала необізнаність шукача про діяльність компанії і її керівників. Якщо ви назвали директора Іваном Івановичем, в той час як він Сергій Сергійович, можете сміливо прощатися з вакансією. Раз ви не спромоглися запам'ятати такі важливі дані, значить, ця робота не така вже й значуща для вас. 

Запам'ятайте ці помилки претендентів, щоб не повторювати їх, а знайти роботу своєї мрії і отримати її