День кухаря святкують щорічно 20 жовтня кулінари всіх країн. 
Кухар - найбільш поширена професія серед працівників сфери обслуговування та найбільш давня. 
Кухар - це людина, яка готує, оздоблює, відпускає страви, кулінарні та кондитерські вироби. Кухарі готують холодні, перші, другі, треті страви, каші, бульйони, соуси. Кондитери виготовляють торти, різні тістечка, оздобляють їх. Мабуть, ніяка інша діяльність так безпосередньо не пов’язана з постійними турботами людей. 
Приготування їжі - унікальний процес. Рецепт - це лише загальна мапа приготування страви. Баланс смаків, тонкощі і момент, в який необхідно робити ті чи інші маніпуляції з продуктами і спеціями, - це ціла симфонія. Оволодіти цим мистецтвом самостійно практично неможливо.
Що треба знати? Для роботи необхідно знати рецепти і технологію приготування страв, правила зберігання продуктів у відповідності з санітарно-гігієнічними нормами, економіку та організацію громадського харчування, пристрій і правила використання спеціального обладнання.
Кухар - це не просто людина, яка чаклує на кухні. Він має знати: структуру і специфіку роботи підприємств громадського харчування, санітарні норми, правила техніки безпеки, провести первинну обробку сировини, відрізнити свіжу рибу від розмороженої, правильно вибрати м’ясо, овочі, підготувати все це до використання. Крім того, кухареві необхідні знання про склад їжі та її калорійність, зберігання продуктів, фізіологію харчування, правила складання меню, технологію приготування їжі і експлуатацію обладнання. Вміння подати страву, створюючи з кожної страви унікальний, неповторний натюрморт. 
Оволодіти мистецтвом приготування іжі можна у професійно технічних навчальних закладах.
За направленням служби зайнятості можна отримати зазначену професію в Державному навчальному закладі «Одеський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості». Після навчання у випускників дуже високі перспективи щодо працевлаштування. У разі якщо немає бажання довгі місяці проводити за навчанням, можна влаштуватися на роботу в кафе або ресторан в якості підсобного робітника або помічника кухаря. Тоді безпосередньо на робочому місці ви дізнаєтеся, що це за професія – кухар.
Робота кухаря дуже затребувана і завжди є можливість стабільного доходу. До того ж, можливе кар’єрне зростання, яке передбачає розвиток від помічника кухаря до шеф-кухаря в престижному закладі. Попит на шеф-кухаря незмінно високий. У хорошого кухаря з’являється можливість створення власних кафе, бару чи ресторану.
Також, слід знати, що служба зайнятості допомагає отримати сертифікат про неформальне навчання за професією кухар при наявності досвіду роботи, бажання працювати та гарних вмінь, які треба показати для підтвердження результатів неформального навчання. Про умови дізнайтесь у найближчому центрі зайнятості.