Обслуговування житлового будинку нині важко уявити без слюсаря-сантехніка. А якщо це ще багатоповерхівка, то водопостачання, каналізація, центральне опалення - всі ці комунікації та їхнє безперебійне функціонування залежать від професіоналізму сантехніка.

Сантехнік (також: слюсар-сантехнік) - робітник, який займається наладкою та ремонтом сантехнічного обладнання.

Сантехніків навчають у профтехучилищах, професійних коледжах та безпосередньо на виробництві. В Україні професійні сантехніки мають розряди від 2 до 6. Останнім часом з ускладненням обладнання та сантехнічних систем робота сантехніка вимагає ґрунтовної підготовки у декількох галузях і є гостродефіцитною.

Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих будівель неможливе без сантехніка. Інженерна комунікація, санітарно-технічні зручності – це «кровоносні судини» кожного приміщення, якими проходить вода, газ, тепло.

Сантехнікові також необхідні знання сантехнічних матеріалів, деталей, основ будівельної справи, облаштування опалювальних систем, систем очищення повітря та води.

Характер роботи:

Кваліфікований слюсар-сантехнік повинен знати:

- способи з’єднання труб в холодному та гарячому стані;

- способи кріплення санітарно-технічних деталей та виробів;

- норми випробовування трубопроводів;

- причини несправностей в роботі санітарно-технічних пристроїв і способів їх усунення, призначення різних слюсарних інструментів.

Слюсар-сантехнік повинен вміти:- правильно встановлювати різне обладнання – умивальники, ванни, унітази, парові котли, навішувати радіатори, ставити газові плити;

виконувати основні слюсарні операції, користуватись ручним та механізованим слюсарним інструментом.

Умови роботи:

До роботи слюсарем-сантехніком допускаються особи, не молодше 18 років, які пройшли: професійну підготовку на підприємстві; медичний огляд; вступний інструктаж; спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці; первинний інструктаж на робочому місці.

Слюсар-сантехнік виконує роботи, які відносяться до робіт з підвищеною небезпекою. Для роботи з електроінструментом II і ІІІ розряду достатньо допуску з І групи з електробезпеки.

Ринок праці:

Професія широко розповсюджена, затребувана на всіх етапах будівництва і при експлуатації будівель і супровідних технічних систем.

Слюсар-сантехнік може працювати на будівництвах, заводах, що випускають санітарно-технічне обладнання, житлово-експлуатаційних конторах, а також на кожному великому підприємстві та в установі чи приватно.

Медичні обмеження:

Слюсар-сантехнік повинен мати: - міцне здоров‘я; - фізичну силу; - добрий слух і зір; - правильну координацію рухів; - добру пам‘ять; - оперативне мислення, яке допоможе швидко і вірно знаходити причини несправностей в роботі обладнання.

Серед необхідних для цієї роботи особистих рис слід зазначити зосередженість, увагу, акуратність і відповідальність.

Перспективи розвитку:

Щоб працювати сантехніком, достатньо початкової фахової освіти, однак бажаною є середня фахова освіта. Навчатися можна в ПТУ й у технічних училищах. Продовжити здобуття освіти бажаючі можуть на будівельних факультетах різних технікумів і вишів. Навчитися сантехнічній майстерності також можна на курсах.

Професію слюсар-сантехнік можна отримати в ДНЗ « Одеський  центр  професійно-технічної освіти  державної  служби  зайнятості».Термін навчання: 5,5 місяці.

Традиційно кожної третьої неділі березня відзначається професійне свято - День комунальника. Цей святковий день присвячений усім працівникам житлово-комунальних господарств, які виконують вкрай необхідну справу – забезпечення життєдіяльності міст, надання різних послуг. Саме працівники цієї галузі роблять все можливе для того, щоб життя кожного було комфортним, зручним та безпечним.