Професія слідчого бере свій початок з тих давніх пір, коли став формуватися інститут держави, отже, влади. У всі віки, починаючи з часів Римської імперії і виникнення «Римського права», потрібно було грунтовно довести провину підозрюваного. Збір фактів у справі, систематизування їх і подання на судовий розгляд - першочергові обов'язки і завдання слідчого. Згодом з'явилася і розвинулася юридична наука і її похідне - кримінальне право. Своє професійне свято слідчі - професіонали, діяльність яких спрямована на забезпечення безпеки громадян нашого суспільства, в Україні відзначають 1 липня. Слідчий - це юрист, який займається розслідуванням злочинів: кримінальних, економічних, політичних. Специфіка професії полягає у  пошуку злочинців і притягнення їх до відповідальності.

Однак, крім своїх професійних обов'язків, слідчий повинен добре орієнтуватися в будь-яких правових питаннях. Наприклад, в фінансах, якщо доводиться розслідувати економічні злочини, в банківській справі, вникати в технологічні процеси виробництва, якщо розслідується злочин на промисловому підприємстві та багато іншого.

Спеціалізація професії підрозділяється на ведення кримінальних справ, розслідування економічних злочинів і податкових махінацій, ведення справ, пов'язаних із захистом інтелектуальної власності та авторського права, а також злочинів в сфері інформаційних технологій.

Робота слідчого неможлива без наявності наступних особистих якостей: уважність, врівноваженість, самоконтроль, психологічна і розумова змобілізованість, ерудованість в різних питаннях, спостережливість, тактовність, неупередженість, здатність до логічного мислення, наполегливість, кмітливість, принциповість і чесність, вміння працювати з людьми, гарне знання людської психології, впевненість в собі і здатність миттєво прийняти рішення, витривалість і готовність до напруженої роботи, а іноді і акторська майстерність.

Потреба в професійних слідчих завжди висока, проте фахівців, як правило, не вистачає. Адже ця робота вимагає таланту, покликання, наполегливості і завзятості. Професійна діяльність слідчого поширюється на слідчі органи МВС, прокуратуру, а так же, військову прокуратуру, органи безпеки. Основною вимогою є юридична освіта.

Якщо ви мрієте про встановлення справедливості, полюбляєте розплутувати складні завдання, якщо всі труднощі, небезпеки і обмеження професії не лякають, а є тверде рішення стати слідчим - зверніть увагу на цю професію. В Україні багато юридичних ВНЗ, які дають хороші знання з юриспруденції для майбутніх слідчих. У п'ятірку кращих вузів юридичного профілю входять: Харківська юридична академія ім. Ярослава Мудрого, Київський національний університет ім. Т. Шевченка; Одеська юридична академія; Києво-Могилянська академія та Львівський національний університет ім. І. Франка.Для отримання відповіді на питання: «Ким я можу бути?», можна пройти профорієнтаційне тестування на платформі державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар'єри (http://profi.dcz.gov.ua/), які допоможуть краще пізнати себе та зробити правильний вибір професії. В разі потреби у консультації, фахівці служби зайнятості нададуть її у будь-якому центрі зайнятості.