1 липня в Україні відзначається професійне свято слідчого.

Заснування слідчого апарату в органах внутрішніх справ носить закономірний характер. Це зумовлено практичними потребами боротьби зі злочинністю.

Професія слідчого передбачає особливий  ланцюжок у розкритті злочинів, будь-то економічних, кримінальних або політичних.

Слідчий - юрист, здатний розібратися в будь-яких правових питаннях. Юрисконсульт може дозволити собі спеціалізуватися у чомусь одному, наприклад, договірному, акціонерному або банківському праві. Слідчий зобов'язаний знати все. Злочини відбуваються у найрізноманітніших сферах: економічній, фінансовій, в сфері авторського права і т.п. І щоб довести кримінальну справу до "переможного кінця", потрібно досконально з'ясувати, як була проведена, припустимо, фінансова махінація.

Професійна діяльність вимагає величезної відповідальності, майстерності, оперативності, знання логіки, психології та юриспруденції. Необхідні якості: аналітичне мислення, відданість справі, непідкупність, міцна психіка, невибагливість.

Обов’язки слідчого полягають не тільки в огляді місця події. Його щоденна праця — рутинна робота, пов’язана з оформленням величезного числа документів. Можливо, для деяких мінуси полягають у тому, що більша частина часу витрачається на письмове супровід справ. Працівники слідчих органів готові виїхати на місце події цілодобово, щоб здійснювати діяльність, від якої залежить вища справедливість.

Професія вимагає певних внутрішніх властивостей і якостей: терпіння, стриманість; контроль над своєю поведінкою; аналітичний, гнучкий склад розуму; уважність;спостережливість;витривалість. Надприродна  багатогранність роботи слідчого відлякує багатьох від вибору цієї професії, деякі просто не витримують фізичні, психологічні навантаження, і це мінуси, провокують відхід з професії. Але для багатьох талановитих людей ця робота складається тільки з одних плюсів: це і ризик, і спілкування з різними людьми, і володіння архівними документами, наявність доступу до різних баз даних.