Думаю, що хоч раз в житті, але кожен чув такі імена: Генрі Форд, Стів Джобс, Билл Гейтс, Рей Крок та ін. Це люди, які відомі не лише здобутками та статками, це люди, які самі себе «зробили» і відомі у світі бізнесу, як успішні.    Як ви думаєте, чи можете ви в майбутньому стати підприємцем? Відкрити власну справу,  працювати на себе, добре заробляти? Але про все по порядку. Підприємець, бізнесмен, підприємницька діяльність… Чи можна це назвати роботою, якщо так, то що це за робота? Як зазначено у вікіпедії: «Підприємництво (підприємницька діяльність) - самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність із метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку». Не зовсім просто, чи не так?! Але якщо простіше, то підприємництво (бізнес) - діяльність, направлена до отримання прибутку шляхом виробництва товару та його реалізації або шляхом надання послуг. Підприємництво як особливий вид діяльності вимагає певного способу мислення, особливого стилю і типу господарської поведінки, передбачає свободу і самостійність. Підприємницька діяльність здійснюється фізичними та юридичними особами. Фізичні особи - це індивідуальні підприємці.  Юридичні особи - це колективні (спільні з кимось) підприємства. 

Які ж якості необхідні, щоб стати підприємцем?

  1. організаційно-господарське новаторство (а саме: відмінність твоєї продукції чи послуг від інших та вміння організувати це якісно);
    2. готовність та здатність до ризику;
    3. пошук нових можливостей та ініціативність;
    4. орієнтація на ефективність та якість продукції і обслуговування;
    5. відповідальність та цілеспрямованість;
    6. висока інформованість та постійне спостереження;
    7. здатність до жертв в інтересах справи;
    8. чіткість, планомірність у роботі;
    9. здатність переконувати людей, комунікабельність, чесність, надійність тощо. 

Ти не знаєш, чи зможеш? Є добірки  психодіагностичних методик, які допомагають визначити схильність до видів діяльності, в т.ч. підприємницької. Державна служба зайнятості володіє такими методиками.

Чи потрібно вчитись на підприємця? Вчитись потрібно у будь-якому разі. Але іноді навіть хобі, яке приносить задоволення, може бути цією улюбленою справою, яка приносить не лише задоволення, а й дохід.                                          

А чи може школяр відкрити власний бізнес? Особи, яким виповнилося 16 років, можуть започаткувати свою справу. Відповідна норма передбачена ч. 3 ст. 35 Цивільного кодексу України. Однак зареєструють неповнолітнього підприємця тільки якщо дозволять батьки (потрібна письмова згода батьків, опікунів чи органу опіки та піклування. За цієї умови фізична особа з моменту державної реєстрації її як підприємця, набуває повної цивільної дієздатності).

Ви думаєте, що це просто? Підприємництво -  це досить складна та іноді брудна справа. Спочатку потрібно навчитись правильно реагувати на всі виклики цього виду діяльності. Для недосвідчених це як вища математика. Проте допомогти бізнесменам-початківцям можуть спеціальні он-лайн сервіси. Так, для школярів-винахідників на базі НЦ “Мала академія наук” (МАН) відкрито державний бізнес-інкубатор UF Incubator. Він зацікавить тих, хто має унікальну бізнес-ідею чи стартап, але не знає, як реалізувати задумане. Основне завдання UF Incubator – допомогти школярам-винахідникам реалізувати свої розробки і стартапи, розпочати власний бізнес. Це інтенсивна навчальна програма, і лабораторія прототипування, де винахідники зможуть створювати макети і прототипи своїх проектів. Для цього там надають необхідне обладнання: 3D-принтери, фрезерні, лазерні та плазморізальні верстати, паяльні станції тощо. Серед наукових напрямів бізнес-інкубатора: машинобудування, електроніка і приладобудування, матеріалознавство та перспективні технології, екологія та ресурсозбереження, технічна творчість та винахідництво, робототехніка та робототехнічні системи.                                   

 А розповісти про підприємництво, шляхи реалізації бізнес-проектів вам зможуть фахівці Державної служби зайнятості. У нас є тематичні семінари з цього напрямку. А психодіагностичне тестування допоможе визначити і вид діяльності, і особистісні характеристики, необхідні для цієї справи. Самостійне тестування можна пройти на офіційному Інтернет-порталі Державної служби зайнятості України за посиланням https://ode.dcz.gov.ua/, http://profi.dcz.gov.ua/ «Платформа ПРОФОРІЄНТАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ КАР'ЄРИ».

Однак, роз’яснення висновку тестування, консультацію щодо актуальності професій, вимог роботодавців, можливостей працевлаштування можна отримати у будь-якому центрі зайнятості безкоштовно. Крім того, на відвідування можливо записатись за допомогою електронної черги за посиланням https://www.dcz.gov.ua/EReception/#/about.