Усі питання, пов’язані з вивільненням працівників урегульовані Кодексом законів про працю України. Зокрема, пунктом 1 ст. 40 Кодексу передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений термін, а також строковий договір до закінчення терміну його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, в разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Отже, вас торкнулось питання вивільнення?

Вам здається, що всі ці кризи з їх скороченнями і вимушеною економією не можуть зробити вашу роботу приємнішою? Марно! Вірите ви або ні, але результати досліджень, проведені в цій області,як свідчить gigamir.net, показують що позитивний погляд на речі в скрутні часи вкрай позитивно позначається, як на вашій кар'єрі, так і на стані психіки.                   

Більш того, у вас всі шанси не лише зберегти за собою ваше робоче місце, але й отримати роботу, про яку ви завжди мріяли. На перший погляд, ця концепція суперечить тому, що нам підказує наша інтуїція. Поточна економічна ситуація не викликає нічого окрім паніки, страху, озлобленості, почуття недовіри і навіть відкритої ворожості. Проте дослідження, проведене виданням Harvard Business Review відмічає, що ті, кому вдалося уникнути звільнення, насправді не мали видатних знань і трудових навичок.                         

Зате вони були життєрадісні, приємні в спілкуванні і підходили до своєї роботи, що називається, "з душею". Експерти в області взаємовідношень на робочому місці згодні з цим твердженням, проте відмічають, що часи толерантного відношення до співробітників, що не справляються зі своїми обов'язками, пройшли. Для багатьох організацій звільнення таких співробітників - питання вирішене. Коли все добре, компанії проявляють велику терпимість до недоліків своїх службовців.               

Але маючи справу з непростою економічною ситуацією, кожне прийняте рішення перевірятиметься і перевірятиметься ще раз, двічі, а то і тричі. Тобто, по справжньому поганим працівникам буде вкрай складно "вижити" в таких умовах. Причини, через які звільнення варто побоюватись прості: компанії прагнуть скоротити свої витрати, і перспективи економії на зарплатах працівників виглядають дуже привабливо.                                                     

В той же час, коли виробництво скорочується, на процес ухвалення рішення про того, хто повинен залишитись, а хто піти, можуть вплинути зовсім інші речі. В компанії з'явилась, обґрунтована, з фінансової точки зору, необхідність, позбавлятися від людей, які є джерелами проблем. Зараз керівництво компаній більше цінує тих людей, які, окрім демонстрації бурхливої діяльності, є джерелом позитивної енергії в колективі. До списків на звільнення потрапляють не лише неприємні люди, але й ті, хто завжди мовчить і намагається не попадатися зайвий раз на очі керівництву. Тому, якщо вам не вдається природним чином сприймати навколишню дійсність в позитивному ключі, спробуйте зробити це усвідомлено, зусиллям волі. Навіть сам факт спроби відчути себе щасливим, дозволить вам відчути різницю. Якщо ви перебуваєте у хорошому настрої, у вас більше можливостей впливати на ситуацію.                                                                       

Ті, хто "пережили" скорочення або зуміли повернути ситуацію у свою користь, відрізняються тим, що намагаються передбачити потреби клієнтів, а також тих людей, які знаходяться вище і нижче за корпоративною ієрархією. Сам факт того, що в процесі звільнень в структурі компанії з'являється багато вільного місця, відкриває нові можливості для того, що б допомогти керівництву і стати досконалішими. Найголовніше - це прийняти правильні рішення, про які ви не жалкуватимете потім.                                                          

Якщо все дійсно дуже-дуже погано, то навіть складна економічна ситуація не повинна перешкодити вам зайнятись чимось іншим: зробити перерву, піти вчитись або почати працювати неповний робочий день.                         

Крім того, нагадуємо, що для тих, хто шукає роботу, завжди відкриті|відчиняти| двері центрів зайнятості населення.