Співбесіда є основним методом оцінки кандидатів при прийомі на роботу. При конкурсному відборі претендентів на престижні і високооплачувані вакансії, на співбесіду можуть бути запрошені декілька людей. Ваш успіх залежить як від професійних якостей (освіта, досвід, кваліфікація тощо), так і від того, яке враження ви справите на роботодавця під час співбесіди. Причому, друге може мати вирішальне значення, якщо, звичайно, ваша професійна кваліфікація в цілому відповідає вимогам роботодавця. Тому підготовка до співбесіди має особливе значення для досягнення успіху в пошуку роботи.

До співбесіди потрібно підготуватись.

Зберіть максимум інформації про організацію, до якої ви збираєтесь працевлаштуватись. Таку інформацію ви можете отримати з Інтернету, або від працівників, які працюють в даній організації. Далі, поцікавтесь рівнем середньомісячної заробітної плати, яка склалася в галузі. Поцікавтесь, де знаходиться організація та як туди доїхати. Буде дуже добре, якщо ви заздалегідь під’їдете туди, поспілкуєтесь з працівниками і відчуєте, яка атмосфера панує в колективі.

Справте гарне враження про себе.

Перше враження має велике значення для вашого працевлаштування. Як то кажуть, у вас не буде можливості скласти перше враження про себе вдруге. Прийти на зустріч потрібно вчасно, бо спізнюватись на співбесіду неприйнятно. Одягнутися необхідно відповідно до ситуації. Пам’ятайте, що одяг, в якому ви прийшли на співбесіду відображає ваш власний погляд на себе. Вам слід виглядати так, як би ви одягались, працюючи на тому місці, куди ви намагаєтесь влаштуватись. Дізнайтесь, що носять люди, які там працюють і вдягніться так, щоб відповідати посаді. Головне правило – виглядати охайно.

Правильно відповідайте на питання.

Щоб результати співбесіди були позитивними, необхідно правильно відповідати на питання. Деякі питання стандартні, а інші залежать від специфіки роботи. Відповідайте стисло та конкретно на кожне питання роботодавця. При спілкуванні будьте ввічливим та доброзичливим.

Складіть перелік очікуваних запитань і підготуйте свої відповіді. Намагайтесь, перш ніж почати відповідати, зрозуміти, навіщо поставлене питання, і вирішити, як можна відповідаючи підкреслити свої сильні сторони і чого казати у жодному випадку не варто.

Ставте свої питання роботодавцю.

Ви можете запитати, які обов’язки маєте виконувати, чи надає роботодавець можливість зростати професійно, чи будуть відрядження тощо. Про зарплату можливо задати питання наприкінці.

Проявляйте ініціативу після співбесіди.

Запрошення на роботу не завжди відбувається  після першої співбесіди. Будьте готові зв’язатися з роботодавцем і дізнатися про результат співбесіди.

Якщо ви потребуєте допомоги в підготовці до співбесіди зроботодавцем, можете звернутись до будь-якої філії Одеського обласного центру зайнятості.        Інформацію про послуги служби зайнятості ви можете отримати на сайті Державної служби зайнятості за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/,  Одеського обласного центру зайнятості - https://ode.dcz.gov.ua/ та на телеграм каналах філій Одеського ОЦЗ.