Не так багато залишилося до кінця навчального року у закладах освіти. Тому випускники уже в пошуках перспективної роботи та в роздумах, а яка вона - перша робота, як зробити швидку кар’єру, чого хочуть від молодих фахівців роботодавці. І взагалі, чого очікувати від першої роботи?

1. Перша робота – через знайомих або за оголошенням. Незважаючи ні на що, найпопулярніший спосіб пошуку роботи – як і раніше, через знайомих/родичів/друзів. Слідом за ним – оголошення про вакансії на спеціалізованих сайтах в Інтернеті й у газетах.

Порада:

Не соромтеся і звертайтеся безпосередньо до своїх знайомих із запитанням про першу роботу – нормальна практика!Читайте оголошення.

2. Роботодавці готові брати новачків.

Порада:

Будьте проактивними і ходіть на співбесіди – це працює!

3. Роботодавці готові надати перше працевлаштування випускникам, незважаючи на наявну думку про їхнє небажання приймати до колективу співробітників без досвіду роботи.

Порада:

Починайте підробляти під час навчання (нехай це навіть буде фріланс або якісь лабораторні роботи): ваш послужний список до випуску – це не тільки можливість чогось навчитися, але ще й індикатор вашої старанності та ініціативності.

Вчіть англійську та інші іноземні мови.

До моменту пошуку роботи ретельно попрацюйте зі своїм резюме.

Прямо кажіть про свої прогалини і готовність вчитися.

4. Основний бар’єр – завищені очікування випускників.

Порада:

Не намагайтеся отримати від першої роботи все і відразу, керуйте своїми очікуваннями!

Орієнтуйтеся на те, що перша робота – це можливість увійти в колектив і рости всередині компанії.

Вибирайте компанії, в яких є культура «вирощування» своїх кадрів із нуля – в таких компаніях із готовністю інвестують час і сили у ваше зростання і дадуть вам можливості для зростання.

5. Завищені, очікування щодо зарплати. Найчастіше молоді фахівці, на думку роботодавців, приходять із завищеними очікуваннями щодо зарплати й одночасно – із завищеними уявленнями про свої знання і навички. Цікаво, але найбільш завищені очікування – у молодих фахівців у сфері інформаційних технологій.

Порада:

Див. Пораду в п.4.

6. Роботодавці найбільше цінують: знання та особисті якості випускника. Оскільки про знання ми вже говорили, хочу зупинитися на особистих якостях. Роботодавці дивляться на так звані soft skills:

  • Здатність приймати самостійні рішення і нести за них відповідальність.
  • Вміння думати незалежно.
  • Наявність стрижня і власної системи цінностей.
  • Вміння зріло та адекватно оцінювати себе й оточуючих.
  • Вміння працювати в команді.
  • Здатність встановлювати контакт із людьми, формулювати свої думки й доносити їх до співрозмовника.

Тож, не бійтеся бути новачком, опановуйте soft skills - навички, що допоможуть спрацюватись в колективі. Якщо виникають питання, фахівці служби зайнятості нададуть відповідь та допомогу у визначенні пріоритетів.