У 1983 році було запроваджено Всесвітній день митниці і відтоді щороку 26 січня у всьому світі відзначається професійне свято працівників митної служби.

Професія митника відома з давніх-давен. Вона виникла одночасно з утворенням перших централізованих країн, торгівля між якими стала поштовхом для утворення прообразу сучасної митниці.

Слово «митниця» походить від тюркського «тамга» - тавро, яке ставили, щоб позначити чиюсь власність. Одночасно з економічним розвитком суспільства виникла потреба контролювати товари, що перетинали кордони держави. Це спонукало до встановлення правил, які регулюють порядок перевезення через кордон різних речей. За це стали брати плату, що надходила до скарбниці держави.

Митник – держслужбовець, домінуючими видами діяльності якого є: стягування митних зборів на ввіз і вивіз товару; контроль за дотриманням законодавства про зовнішню торгівлю; боротьба з порушеннями митних правил та контрабандою; пошук контрабандного товару; митний огляд речей і пасажирів, що виїжджають за кордон; надання звітів про роботу вищестоящим державним організаціям та інш.

Митник — це професія відповідальна і цікава, вона вимагає знань і навичок юриста, правоохоронця, психолога, лінгвіста, кінолога.

Робота митника пов’язана з певними ризиками і спокусами, які накладають на представників цієї професії ряд вимог, найважливішими з яких є високий рівень патріотизму, принциповість, сумлінність та чесність.

Крім того, для успішного здійснення професійної діяльності, будь-який митник повинен мати наступні особистісні якості: порядність, спостережливість, гарна інтуїція і вміння розбиратися в людях, організованість, рішучість, вимогливість до себе, допитливість, вміння швидко орієнтуватися у навколишньому оточенні, гарна фізична підготовка, емоційна стійкість та самоконтроль, інтелектуальна продуктивність, здатність до саморозвитку.

Сьогодні роль митниці дуже важлива, її високопрофесійна робота гарантує стабільність міждержавних зв’язків та є своєрідною «візиткою» держави.

Стати митним інспектором може людина, яка має спеціальну або юридичну освіту, володіє англійською мовою і не має протипоказань за станом здоров'я.

Найбільш популярні вищі навчальні заклади, що готують спеціалістів митної сфери - Національна академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького (м. Хмельницький), Університет митої справи і фінансів (м. Дніпро), Університет державної фіскальної служби України                  (м. Ірпінь), у Одеському регіоні - Одеський національний морський університет, Національний університет «Одеська юридична академія».

Для отримання відповіді на питання: «Ким я можу бути?», можна пройти профорієнтаційне тестування на платформі державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар'єри (http://profi.dcz.gov.ua/), які допоможуть краще пізнати себе та зробити правильний вибір професії.

В разі потреби у консультації, фахівці служби зайнятості нададуть її у будь-якому центрі зайнятості.