Ось і закінчились випускні випробування, заліки, захист дипломних робіт. Попереду довгий шлях у формування себе як висококваліфікованого, досвідченого, з багажем навичок та вмінь фахівця.
Що потрібно молодому фахівцеві, щоб отримати добру роботу і зробити швидку кар’єру? Чого хочуть від молодих фахівців роботодавці? Що порадять недавні випускники? І взагалі, чого очікувати від першої роботи?
1. Перша робота – через знайомих або за оголошенням. Незважаючи ні на що, найпопулярніший спосіб пошуку роботи – як і раніше, через знайомих/родичів/друзів. Слідом за ним – оголошення про вакансії на спеціалізованих сайтах в Інтернеті й у газетах.
Порада: Не соромтеся і звертайтеся безпосередньо до своїх знайомих із запитанням про першу роботу, в Україні це – нормальна практика!Вивчайте оголошення.
2. Роботодавці готові брати новачків.
Порада: Будьте проактивними і ходіть на співбесіди – це працює!
3. Роботодавці хочуть бачити, що ви вмієте.
Порада: Починайте підробляти під час навчання (нехай це навіть буде фріланс або якісь лабораторні роботи): ваш послужний список до випуску – це не тільки можливість чогось навчитися, але ще й індикатор вашої старанності та ініціативності.
Вчіть англійську та інші іноземні мови.
До моменту пошуку роботи ретельно попрацюйте зі своїм резюме.
Прямо кажіть про свої прогалини і готовність вчитися.
4. Основний бар’єр – завищені очікування випускників.
Порада: Не намагайтеся отримати від першої роботи все і відразу, керуйте своїми очікуваннями!
Орієнтуйтеся на те, що перша робота – це можливість увійти в колектив і рости всередині компанії.
Вибирайте компанії, в яких є культура «вирощування» своїх кадрів із нуля – в таких компаніях із готовністю інвестують час і сили у ваше зростання і дадуть вам можливості для зростання.
5. Завищені, очікування щодо зарплати. Найчастіше молоді фахівці, на думку роботодавців, приходять із завищеними очікуваннями щодо зарплати й одночасно – із завищеними уявленнями про свої знання і навички. Цікаво, але найбільш завищені очікування – у молодих фахівців у сфері інформаційних технологій.
Порада: Див. Пораду в п.4.
6. Роботодавці найбільше цінують: знання й особисті якості випускника. Оскільки про знання ми вже говорили, хочу зупинитися на особистих якостях. Роботодавці дивляться на так звані soft skills:
- Здатність приймати самостійні рішення і нести за них відповідальність.
- Вміння думати незалежно.
- Наявність стрижня і власної системи цінностей.
- Вміння зріло та адекватно оцінювати себе й оточуючих.
- Вміння працювати в команді.
- Здатність встановлювати контакт із людьми, формулювати свої думки й доносити їх до співрозмовника.
Ну й наостанок, про стан ринку праці: на ринку праці дефіцит технічних й IT фахівців, і випускники таких спеціальностей дуже швидко знаходять роботу і потім швидко ростуть. При цьому юристів й економістів – з лишком, знайти роботу за фахом складно.
Якщо ви ще не знайшли своє перше робоче місце, звертайтесь до фахівців служби зайнятості. До речі, протягом 1 півріччя 2019 року до Одеської обласної служби зайнятості звернувся 171 випускник ВНЗ та ПТНЗ, 46 з них уже знайшли свою роботу.