День працівників радіо, телебачення та зв'язку встановлений Указом Президента України й відзначається 16 листопада. Саме в цей день в 1924 році в Харкові в ефірі прозвучала перша радіопередача.

  Сьогодні слухають радіо, дивляться телевізор і користуються зв’язком мільйони. А працюють у цій сфері 250 тисяч чоловік. І в нашу інформаційну епоху без їхньої щоденної кропіткої роботи просто не обійтися. Люди цієї професії не знають звичних для багатьох вихідних і свят, адже радіо- та теленовини виходять щодня, в будь-яку пору року та за будь-якої погоди. Вони роблять так, щоб у нас працювали мобільні телефони й Інтернет, щоб ми були в курсі останніх подій, щоб нам було не нудно стояти в пробках та готувати вечерю.

Журналістські професії на телебаченні

РЕДАКТОР

Літературне редагування як таке - мала частина функцій редактора на телебаченні. Телебачення-творчість колективна, а тому підвищується роль людей, які володіють загальними принципами телевиробництва. Такими є редактор програми і продюсер.

Літературний же редактор на телебаченні відрізняється від редактора в друкованій та радіожурналістиці, перш за все тим, що в його веденні з'являється на додаток до слова (у пресі), звуку (на радіо) ще й зображення.

Редактор програми, крім того, є ще й одним з тих людей (і чи не найголовнішим), хто визначає стратегію програми, її кінцеві цілі.

ПРОДЮСЕР

Продюсерство як рід професійної телевізійної діяльності в телекомпаніях, розуміється, як правило, той же редактор, який відповідає ще й за організаційні та фінансові аспекти підготовки програм.

КОРЕСПОНДЕНТ (РЕПОРТЕР)

Репортер або кореспондент - наймасовіша і багатогранна з «екранних» ТВ. По суті, репортерська робота - основа сучасного телебачення; без кореспондентських матеріалів, що відображають реальне життя, телебачення являло б собою набір студійних передач плюс трансляцію фільмів та інших рекреативних програм. Існують репортери-універсали, які не спеціалізуються на чому-небудь, а основою їх роботи є принцип в необхідній мірі повного дослідження будь-якої теми, будь-якого предмета. У більших телекомпаніях і авторитетних інформаційних програмах дуже часто існує спеціалізація.

Репортер - це універсальна з екранних професій, посередник між подією і аудиторією.

КОМЕНТАТОР

Коментатор - журналіст, який має достатній досвід, який володіє історією питання, що є фахівцем з даної тематики, що має, таким чином, моральне право виступати з оцінками і прогнозами. Його функція - роз'яснити глядачам складне питання, показати його в контексті, викласти існуючі точки зору, аргументувавши при необхідності свою і піддавши аргументованої ж критиці все інші.

ДИКТОР І ВЕДУЧИЙ НОВИН

Диктор зачитує в ефір з телесуфлера заздалегідь підготовлений і вивірений текст, те ж саме робить і ведучий. Повідомляє глядачам програму передач, зведення погоди. У ведучого чітка дикція і виразні інтонації: жодна кома з тексту ведучого не має права залишитися незрозумілою аудиторією.

ШОУМЕН, МОДЕРАТОР, ІНТЕРВЬЮЕР

Шоумен - провідний масової (зазвичай студійної) передачі, ток-шоу. Найважливіший елемент цього жанру - видовищність, тому шоумен - це масовик-витівник високого класу. Дуже непросто тримати велику групу учасників передачі в заданому руслі загальної розмови, створюючи з цього спілкування єдине дійство, цікаве аудиторії.

Модератор - ведучий дискусії на серйозні теми , який повинен вести себе виважено, гранично важливою умовою цієї роботи є по можливості більш глибоке знання предмета розмови чи дискусії. Яскравим прикладом є теледебати передвиборчі: підігравання одному з кандидатів в передвиборних теледебатах журналіст ставить хрест на своїй професійній кар'єрі.

Інтерв'юер - окрема журналістська професія, хоча фрагменти інтерв'ю як форми журналістської роботи присутні практично у всіх жанрах телевізійної журналістики: в репортажі, огляді або коментарі і т. д.

З професійним святом!