Одним з важливих елементів пошуку роботи є підготовка до співбесіди з роботодавцем. Іноді ці співбесіди закінчуються не так, як ви цього очікуєте. Однак, у будь-кому випадку користь від розмови з роботодавцем буде. Яка?

Перш за все, це своєрідне налагодження зв’язків (знайомство) з роботодавцем чи рекрутером, що може знадобитися в майбутньому.

По-друге, отримання консультації, що може знадобитися у подальших пошуках.

По-третє, це своєрідний тренінг на проходження співбесіди, отримання нових знань та відпрацювання навичок, які можуть згодитись у майбутньому.

І нарешті, вправний здобувач намагається отримати максимум результатів від кожної співбесіди навіть у випадках, коли наражається на пряму відмову чи розуміє, що роботу йому, швидше за все, не запропонують.

Якщо після співбесіди ви можете чітко сформулювати і оцінити результати по зазначених вище чотирьох пунктах, ви відвідали співбесіду недарма.          

А для того, щоб правильно оцінити свої результати, їх слід порівняти з тим, чого досягає дійсно вправний шукач роботи.

Коли закінчується співбесіда, слід подякувати роботодавцю. Але, вірніше буде, коли ви скажете: «Я був би дуже вдячний, якби Ви прокоментували, наскільки підходящим кандидатом на цю посаду я Вам здаюсь». Не поспішайте підводитися, краще поставити це запитання тоді, коли ви ще сидите. Іноді однієї цієї фрази достатньо, щоб роботодавець почав говорити. Інколи ж слід виявити наполегливість і таки добитися коментарів. Також доцільно уточнити, коли чекати дзвінка. І, пославшись те, що вас у цей час важко застати, домовитися про те, щоб зателефонувати самому. Так ви певною мірою забезпечите собі можливість контролю за ходом розгляду вашої кандидатури.           Не кожному роботодавцю така наполегливість до вподоби. Проте у більшості випадків вона спрацює на вашу користь. Ви не лише отримаєте додаткову інформацію для правильної оцінки результатів співбесіди, але й отримаєте додаткові бали, зарекомендувавши себе людиною конкретною та діловою.

Іноді може статися й так, що роботодавець буде змушений зізнатися, що не вважає вас підходящим кандидатом і оцінює ваші шанси дуже песимістично. Проте неприємна правда краще, ніж невідання.

Ви можете також запитати, чи очікуються у майбутньому вакансії, для яких ви були б підходящим кандидатом. І чи не може роботодавець порекомендувати вам фірму, де саме зараз є потреба в фахівцях вашого профілю. Також доцільно обговорити, особливо якщо це керівник великої компанії чи рекрутер кадрової агенції ваш можливий дзвінок у майбутньому на випадок якщо з’явиться щось підходяще.

Претендентам, недостатньо спокушеним у пошуку роботи і самопрезентації, слід ходити на співбесіди навіть тоді, коли пропозиція не здається досить привабливою, вважають психологи, які займаються питаннями кар’єрного зростання. Ходити, щоб потренуватися. Дуже важливо при цьому правильно налаштуватися і не сприймати можливі невдачі як психологічну травму. У деяких закордонних посібниках рекомендується вести записи за підсумками співбесід. Фіксувати, які питання було задано. Аналізувати свої відповіді та відпрацьовувати більш вдалі їх варіанти. Тоді кожна співбесіда буде сприйматись як корисний тренінг, а ви поступово перетворитесь на вправного і успішного претендента.

Якщо ви потребуєте певних знань з питань пошуку роботи, то звертайтесь до центрів зайнятості. Фахівці служби зайнятості на семінарах з техніки пошуку роботи вам розставлять всі акценти з цих питань.