Вирішуючи питання прийому на роботу, будь-який роботодавець прагне прийняти на роботу хорошого фахівця, який, крім того зможе налагодити добрі стосунки з колегами.
Тож якими ж якостями має володіти людина, яка шукає роботу? Відомо, що ідеальних претендентів не буває. Але роботодавець хоче, щоб претендент поєднав у собі найкращі професійні та особистісні якості. Зрозуміло, першою і основною якістю претендента на робоче місце є його професіоналізм. І лише кадровики-початківці, побачивши у трудовій книжці претендента безліч записів про прийом на роботу, тут же припиняють розмову – мовляв, нам «літуни» не потрібні. Бувалих же працівників кадрових служб це не лякає. Навпаки, вони обов'язково поцікавляться, якими суміжними спеціальностями володіє претендент. Тому постарайтеся, щоб ще до співбесіди ваш роботодавець ознайомився з вашим докладним резюме.
Великої помилки припускаються ті претенденти, хто на першій зустрічі з кадровиком або з роботодавцем виявляє зайву скромність. Це хороша людська якість, що високо цінується в міжособистісних стосунках, але для керівника невеликої групи вона стане на заваді, якщо йому доведеться відстоювати інтереси свого колективу. Тому на співбесіді чітко і ясно розкажіть про свої успіхи у виконанні складних робіт на колишній посаді. Наприклад, коротка розповідь електрогазозварювальника про те, що він володіє особистим клеймом, працював на прокладанні магістральних газопроводів – може вирішити результат зустрічі якнайкраще для нього.
Організаторським талантом, за ствердженням соціологів, володіють усього 12–15 % людей, тому цю якість роботодавці цінують особливо. Та якщо трудового стажу у вас ще немає і говорити про організаторський талант передчасно? У цьому випадку постарайтеся укласти резюме так, аби роботодавець бачив у ньому не ваші навички, яких ще немає, а ваш потенціал. Зазвичай, щоб прийняти нового працівника, кадровики розглядають кілька кандидатур. І досить часто віддають перевагу не володінню спеціальністю, а молодості та здатності опанувати цю спеціальність. Тож на співбесіді постарайтеся пояснити кадровику, що нова робота абсолютно вас не лякає і що ви готові вчитися.
Постарайтеся, щоб роботодавець розгледів вас як відповідальну людину. Роботодавці добре знають, що часто краще прийняти на роботу новачка у даній професії, ніж скандального фахівця з нестерпним характером.
Тому неконфліктність, доброзичливість і комунікабельність – ці якості важливі не менше, ніж професійна придатність. Постарайтеся вже на співбесіді стати для роботодавця і кадровика просто приємним співрозмовником, готовим і до напруженої роботи, і до добрих стосунків з колегами.
Поводьтеся в новій обстановці і з новими людьми відкрито і доброзичливо – роботодавець це обов'язково відзначить. Упевненість у собі й у власних силах відчувається в людині на відстані. Але жодному роботодавцю не сподобається, якщо ви скажете, що вас недооцінили на колишній роботі. У жодному випадку не лайте своїх колишніх колег, а тим більше начальство. Більше говоріть про свої позитивні якості, про ваші минулі успішні проекти. Не спізнюйтеся на співбесіду. Пунктуальність– це показник того, що і в майбутньому ви чітко слідуватимете внутрішньому розпорядку даної організації. У випадку, якщо в призначений час зустрітися не виходить, попросіть перенести зустріч.
Виявіть на співбесіді активність. Підготуйте заздалегідь відповіді на запитання, що зустрічаються найчастіше. Підготуйте свої власні запитання, які ви задаватимете в ході співбесіди. І абсолютно не соромтеся покласти список своїх запитань перед собою. Це покаже кадровику, що ви серйозно підготувалися до розмови.
Стриманість і добрий смак в одязі також допоможуть вам справити при першій зустрічі позитивне враження.
Якщо Ви збираєтесь на співбесіду з роботодавцем і не дуже добре уявляєте, як себе вести, фахівці служби зайнятості навчать вас цим та іншим навичкам на спеціалізованих семінарах.