Бармен у перекладі з англійської мови – «людина за барною стійкою», що займається приготуванням напоїв і коктейлів. Бармен – це справжній маг. Він готує чудодійні коктейлі, показує барвисті вистави і за лічені секунди перетворює наше життя у свято. Він здатний прочитати наші думки й, немов старий друг, відверто надати пораду.

Історія цієї професії взяла свій початок в Сполучених Штатах Америки за часів «золотої лихоманки». Тоді в торгівельних місцях в поселеннях продавалося відразу все. Господарі, щоб збільшити товарообіг, стали тут же пропонувати і випивку. Потім приміщення магазину перегородив бар’єр, що розділив «торгівельну зону» і «місце для відпочинку», яке стало називатися баром. Тоді ж з’явилися і перші бармени. Коктейлі в їх сучасному вигляді з’явилися також в США. У 1862 році вийшла «Bartender‘s Guide» — перша книга, що містить відомості про напої, рецептуру коктейлів і професійний кодекс бармена. Її автор — Джері Томас, сам багато років відпрацював за барною стійкою.

Назва професії походить від англійського слова “бар”, що означає загородка, прилавок, стійка, які відгороджують продавця від покупця. Якщо раніше бари були тільки самостійними підприємствами, то тепер вони невід’ємна частина ресторанів і кафе. За асортиментом, технічним оснащенням бари поділяються на молочні, пивні, гриль, експрес, винні, а за призначенням – на танцювальні, концертні. В останній час з’явилися салатні і супові бари. У сучасних барах відвідувачі можуть відпочити в затишній обстановці, послухати музику, потанцювати, подивитись відеопередачу, виступ артистів вар’єте.

Бармену необхідна гарна пам'ять, координація, окомір, увага. Працювати доведеться, в основному, у нічний час, серед динаміків, які постійно кричать, сигаретного диму, і, здебільшого з не зовсім тверезими відвідувачами. Не завадить вміння з гумором сприймати критику у свою адресу, навички ділового спілкування. Одна з обов'язкових умов - відмінна фізична форма.

Крім бездоганного володіння професійними навичками, бармену потрібно мати певні психологічні і фізичні дані. Гарний бармен повинен уміти слухати й чути, спілкуватися, відчувати людину. Від бармена часто чекають не тільки напоїв, але й розуміння, співчуття або просто гарного настрою. Часом саме бармен стає тим професіоналом, який допомагає пережити кохання, заспокоює після трудового робочого дня.

Почати працювати барменом можна і без профільної освіти, але подальше кар'єрне зростання потребуватиме додаткових знань. Ви можете закінчити професійні курси або поступити до коледжу на спеціальність "Офіціант-бармен".

У Одеській області отримати професію бармена можно у багатьох навчальних закладах, як то, в Одеське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування, Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу та багато інших або на курсах професійної підготовки в Одеському центрі професійно-технічної підготовки Державної служби зайнятості.

Фахівці служби зайнятості допоможуть отримати відповідь на запитання, які професії актуальні на ринку праці, вашого міста, регіону, в Україні. Можна пройти профорієнтаційне тестування на платформі державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар'єри (http://profi.dcz.gov.ua) та пройти тести які допоможуть краще пізнати себе та зробити правильний вибір професії.