Підготовка до співбесіди - тема дуже популярна. Тим не менш, не дуже затребувана самими претендентами. Більше третини кандидатів приходять на співбесіду, щоб на імпровізації отримати роботу своєї мрії. Як правило, це спрацьовує погано.

Між тим, є 5 простих порад з підготовки, які дозволять вам бути більш успішним при здобутті жаданої посади. Всі вони про одне - просто підготуйтеся. Але про різне. Отже, почнемо.

1. Підготуйтеся морально. Пошук роботи - заняття довге і дискомфортне. Деякі наші здобувачі радують нас відгуками про те, як легко і швидко вони знайшли роботу. Тим не менше, для багатьох кандидатів процес пошуку нової роботи - довгий і трудомісткий. Потрібно підготуватися морально до того, що пошук буде довгим, багато даремної, на перший погляд, роботи - відправок резюме, на які не надходить відповідь, безуспішних співбесід і т.д. Важливо розпланувати свої пошуки роботи і час так, щоб встигати відволікатися ще й на корисні справи - вивчення іноземної мови, підвищення професіоналізму і навіть хобі.

Звертаємо вашу увагу на помилку, яка виявляється при так званому "синдромі безробітного" - людина, тільки що втратила роботу, перебуває в стані здорової злості та ейфорії і схильна завищувати і свої навички, і бажаний рівень заробітної плати. Після місяця[1]трьох безуспішних пошуків вона впадає в депресію і знижує і свої очікування до роботи і оплати, і ентузіазм щодо її пошуку. А через півроку і зовсім впадає в апатію, і роботу шукає мляво, і на співбесіді поводиться "ніяк". Так що негативний результат неминучий.

Тому, якщо ви виявляєте у себе ознаки "симптому безробітного" - негайно беріть себе в руки. Це не відхилення психіки, це особливість емоційного фону, яка усувається працевлаштуванням.

2. Підготуйтеся самопрезентаційно. 80% з тих, хто не готується до співбесіди, вважають: "А я і так все про себе знаю". Безсумнівно, це правда. Тільки от подача цієї інформації буває на рідкість непереконливою.

Щоб зрозуміти, що і в якій послідовності потрібно розповісти на співбесіді на вакансію, потрібно ще раз перечитати вимоги вакансії і відповісти собі на три питання: "Чому я підходжу на цю вакансію? Що в моєму досвіді може зацікавити майбутнього роботодавця? Чим в позитивну сторону я відрізняюся від інших кандидатів?". Якщо зможете переконливо відповісти на ці питання - півроботи у вас в кишені. Якщо зможете гідно відповісти на інші запитання (списків таких питань неймовірно багато в Інтернеті - вибирайте побільше і починайте себе перевіряти) - ймовірність успішного працевлаштування зростає.

3. Підготуйтеся документаційно. Незважаючи на те що ви направляли резюме, захопіть його розширений варіант (а краще кілька - раптом на зустрічі буде лінійний керівник, наприклад). Якщо у вас є ксерокопія трудової, краще взяти і її: багато кадровиків, які здійснюють добір, вірять тільки записам трудової. Сертифікати хороших курсів і тренінгів за професією - захопіть і їх. Якщо ви творча особистість - не забудьте взяти портфоліо. І захопіть паспорт, особливо якщо ваш роботодавець знаходиться в солідному офісі з охороною - документ допоможе вам потрапити на співбесіду.

4. Підготуйтеся зовні. Підходящий одяг, акуратна зачіска, продуманий зовнішній вигляд - ще один плюс у вашу скарбничку. Не обов'язково одягатися химерно або дорого. Класичний одяг спокійних тонів доречний на більшості співбесід. Постарайтеся стримати хвилювання - зробіть кілька повільних вдихів - видихів, подумайте про щось приємне, налаштуйтеся на позитив. Навіть якщо ви з переповненої маршрутки або після скандалу з нинішнім босом - не переносьте негативні емоції на співбесіду. Чим більш спокійним і впевненим (а не самовпевненим) ви виглядаєте, тим швидше знайдете спільну мову з представниками роботодавця і тим плідніше поспілкуєтеся.

5. Підготуйтеся інформаційно. Як правило, до співбесіди є час, який потрібно витратити з користю. Постарайтеся переглянути всі відкриті джерела про вашого майбутнього роботодавця і постарайтеся скласти для себе картинку. Якщо викликають питання - запишіть їх і, якщо вони досить коректні, запитаєте на інтерв'ю представника роботодавця. Іноді подібна допитливість йде в плюс кандидату, оскільки свідчить про його працьовитість і інтерес до компанії. До речі, якщо будете читати відгуки про роботодавців - постарайтеся фільтрувати написану там інформацію: багато звільнених співробітників виливають на своїх колишніх роботодавців багато бруду. Звичайно, ігнорувати таку інформацію не варто, а от оцінити по достоїнству - саме воно.