30.07.2018 | 08:50

Торгівля людьми - це злочин, жертвами якого можуть виявитися чоловіки, жінки, діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. За даними Міжнародної організації праці, 21 мільйон людей у всьому світі є жертвами примусової праці. Чоловіки, жінки та діти потрапляють до рук торговців людьми як в своїх країнах, так і за кордоном. При цьому страждають всі країни, будь то країна походження, транзиту або призначення. Рабство як в стародавній, так і сучасній формі - явище не тільки ганебне; це, за словами борця за скасування рабства Джона Уеслі, «огидна сукупність всіх гидот», якій немає місця в нашому світі.

Одеська обласна служба зайнятості вже багато років вживає відповідні заходи, спрямовані на попередження та профілактику нелегальної зайнятості, неврегульованої трудової міграції та протидії торгівлі людьми шляхом спрямування потенційних мігрантів на працевлаштування в Україні.

В філіях Одеської обласної служби зайнятості та базових центрах зайнятості створено вільний доступ до самостійної роботи з інформацією, що знаходиться в просторових зонах з зазначених питань:

  • нормативно-правові акти щодо запобігання нелегальній зайнятості, неврегульованій трудовій міграції та протидії торгівлі людьми;
  • адреси посольств, організацій, що надають допомогу мігрантам та постраждалим від торгівлі людьми;
  • інші інформаційні матеріали.

Крім того, працівники центрів зайнятості, у межах своєї компетенції та функціональних обов’язків, проводять роботу з попередження неврегульованої зовнішньої трудової міграції та допомоги потерпілим від торгівлі людьми за такими напрямами:

1. Виявлення під час спілкування з клієнтами потенційних мігрантів та осіб, які потерпіли від торгівлі людьми та надання їм соціальних послуг, проведення з ними первинної інформаційно - консультаційної роботи.

2. Надання в межах своєї компетенції зазначеним особам соціальних послуг щодо сприяння зайнятості в Україні через надання їм соціальних послуг з підбору роботи, професійне навчання, надання допомоги в організації підприємницької діяльності, залученням до інших заходів (в т.ч. профорієнтаційних), що сприяють працевлаштуванню.

3. Інформування клієнтів про наявність і можливості державних структур і партнерських організацій.

Також, фахівці служби зайнятості здійснюють діяльність, спрямовану на попередження зовнішньої неврегульованої трудової міграції шляхом інформування про ризики незаконного працевлаштування за кордоном та торгівлі людьми, як під час надання індивідуальних послуг, так і на відповідних семінарах.

Так, службою зайнятості проводяться спеціалізовані семінари з питань запобігання нелегальної трудової міграції, торгівлі людьми та експлуатації дитячої праці. До проведення семінарів залучаються представники органів державної влади, міграційної служби, інші структури, що опікуються даним питанням, в т.ч. громадські організації Благодійний Фонд «Карітас Одеса УГКЦ», ГО «Віра. Надія. Любов». Станом на 20 липня 2018 року проведено 195 семінарів з запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці, в яких взяли участь  2,5 тис. шукачів роботи, та 497 семінарів «Легальна зайнятість», в яких взяли участь 7 тисяч осіб.

Проводиться системна інформаційно-роз'яснювальна робота у ЗМІ та на веб-ресурсах Одеського ОЦЗ.

З метою відзначення 30 липня Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми Одеською обласною службою зайнятості заплановано проведення майже 40 проінформаційних заходів з відповідною тематикою, за залученням соціальних партнерів (УКГЦ БТ «Карітас», ГО Віра. Надія, Любов., представників райдержадміністрацій, Пенсійного Фонду та інших організацій та установ).

У разі звернення осіб, які постраждали від торгівлі людьми, до центрів зайнятості області їм буде надано комплекс соціальних послуг відповідно до чинного законодавства.