12.07.2018 | 10:21

Наприкінці червня в Чикаго відбулася міжнародна конференція для спеціалістів у сфері управління HR, яка зібрала 900 учасників - HR-спеціалістів та лідерів найбільших, вагомих компаній та корпорацій світу та 22 тис. спостерігачів. Питання дискусії - найактуальніші глобальні тренди на ринку праці.

«Сьогодні залучити фінансування, отримати інформацію чи технології є більш простою задачею, ніж залучити та утримати таланти. Брак останніх – основне обмеження бізнесу на шляху до зростання», - ось такий тренд сьогодення був озвучений на міжнародної конференції. Які напрямки визначатимуть розвиток світового ринку праці у найближчому майбутньому? Як це ми можемо екстраполювати на реалії нашої держави?

Розвиток та навчання

В доповідях було відзначено: третина професій сьогоднішнього дня зникне. Але, з’являться  нові – й до цього треба бути готовим. Це повинні розуміти й працівники й компанії, які прагнуть розвиватись. Розвиток неможливий без навчання, це стосується не тільки професійних умінь, а й набуття знань в мовній сфері, навичок швидко опановувати різні програмні продукти, вміння швидкого пошуку та орієнтування в інформації, тощо. В майбутньому межі між професіями будуть змінюватись, можуть знадобитись знання у суміжних, а може бути, - й зовсім в інших галузях. Усі неефективні виробничі процеси відмирають, тож затребуваними будуть ті, хто поспіває за технічним і технологічним процесами. І, як знати, можливо професії адміністратора чи електромонтажника, отримані в Одеському ЦПТО за направленням державної служби зайнятості по причині сьогоднішнього безробіття, стануть у пригоді в майбутньому професійному житті спеціаліста широкого профілю з величезним спектром можливостей.

Те, що не вміють роботи

Останнім часом ми чуємо про фріланс, часткову зайнятість, віддалену роботу. Людина все більше часу проводить у віртуальному спілкуванні вважаючи за краще його особистим контактам. Проте існує тенденція об’єднання людей за спільними інтересами - будь то віртуальний майданчик у соц.мережах, коворкінги, майстер-класи, різноманітні заходи. Така форма спілкування дозволяє перебувати у певному середовищі, безпосередньо отримувати та ділитися інформацією, жити загальними інтересами, підкорюючи свої дії спільній меті.  Поступово світ організовується за корпоративним типом, де всі та все живе у колективному форматі (матриці),  об’єднані спілим вектором розвитку. Наприклад, підприємство, зацікавлене в певних кадрах, організовує проїзд до місця до роботи, харчування, відпочинок, спільне дозвілля, навчання, медичне обслуговування. Це підтримує стимул працівників прагнути бути гідним свого робочого місця, цінити його, а, в свою чергу, керівникам виробництва бути впевненими у своїх кадрах. Перші кроки в цьому напрямку вже роблять далекоглядні керівники в Одеської області – підприємство «Белста» організувало транспортну доставку для робітників – працівників з Вілкове в цехи, розташовані у Татарбунарах.  Сьогодні, Одеська обласна служба зайнятості пропонує чимало вакансій з наданням житла, організованими харчуванням, проїздом до місця роботи.

Нові взаємовідношення з працівниками

Будь яка система може бути ефективною якщо раціонально витрачає свої ресурси. Це стосується й людського ресурсу. Ми живимо в швидкоплинному багатовекторному складному світі  й гнучкість у відношенні найманої сили повинна неодмінно бути присутній у практиці трудових взаємовідношень. Побудова кадровій функції підприємства повинна пристосовуватись до індивідуальних рішень, залишаючи як основу  головну мету виробництва. Вже зараз використовується праця фрилансерів, тимчасова зайнятість, аутсорсинг, у той же час - для поточних завдань утримується постійній кадровий склад. Важливо вловити де саме ефективним буде та чи інша форма взаємодії з працівниками.  Ми спостерігаємо протиріччя – не зважаючи на певне безробіття, існує брак професіоналів. Нам потрібно вміти пристосовуватися, нам потрібно розуміти, що поточні завдання і завдання завтрашнього дня - це абсолютно різні речі, які вимагають різних підходів.

Але і тут є примітні приклади розумних підприємців Одеської області. Це спільний захід Одеської служби зайнятості та комунального підприємства Захарівського району.  Фахівці Захарівського центру зайнятості та керівник КП А. Корак організували та провели екскурсію на підприємство, в ході якої учасники зустрічі відвідали функціонуючий столярний цех та оглянули техніку підприємства. Анатолій Корак ознайомив з процесом роботи установи, з переліком послуг, що надаються підприємством, умовами праці та рівнем заробітної плати, графіком роботи, критеріями вимог підбору претендентів на роботу. Він також розповів про досягнення організації за останні роки, про соціальних партнерів, з якими вони тісно співпрацюють, а також поділився робочими планами на майбутнє. Під час знайомства із підприємством Анатолій Корак презентував такі професії: водій, тракторист, контролер, слюсар. Потенційні працівники задавали цікавлячи їх питання та відразу отримували на них вичерпні відповіді. Сподіваємось, що такі заходи з гнучким індивідуальним ставленням до працівників обов’язково принесуть свої плоди та роботодавець отримає кваліфікованих фахівців.

Світ змінюється й служба зайнятості повинна жваво реагувати на тенденції світового ринку праці, адже їй довірено найцінніший ресурс – людський.