16.04.2021 | 15:14

За  проханням  Одеського представництва Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ вчора, 15 квітня, за допомогою  платформи Zoom, директор Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості Володимир Довгаль зустрівся у форматі он-лайн зі спостерігачкою ОБСЄ Одеського представництва Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Маринкою Франулович.

Пані Марину цікавило, як заходи з протидії пандемії вплинули на соціально-економічну ситуацію і ринок праці Ізмаїльського регіону, які заходи для підтримки соціально - вразливих категорій населення приймав Уряд України та як вони впроваджувалися у життя в Ізмаїлі, загальна статистика, включно з гендерними аспектами, реагування на факти трудового рабства, вплив територіального реформування на ринок праці Ізмаїльського району.

- Звісно, коли у минулому році ввели перший жорсткий локдаун, ми стикнулися з тим фактором, що люди налякані. Коли зупинився транспорт, коли з’явилися маски відчувалась напруга, - розповідає Володимир Олександрович, - особливо налякані були люди старшого віку, які звикли що з боку держави є чиновник, жива людина, з якою можна спілкуватися, вирішуючи ті чи інші питання та проблеми. Різкий  перехід на формат «он-лайн», різкий рух в сторону перекладу послуг у "віддалений" режим, спілкування з представниками органів держави, органів соціального забезпечення за допомогою лише електронного та телефонного зв’язку було досить незвично. Для фахівців служби зайнятості це теж виявилось досить важко, адже ми звикли відчувати клієнтів, їх емоційний стан, наскільки вони готові до пошуку роботи, чим вони живуть. Ми відчули, що цей страх викликав хвилю звернень осіб, які тривалий час не шукали роботу за допомогою служби зайнятості, або працювали нелегально. Особливо тих, які працювали без оформлення трудових відносин у неформальному секторі та були соціально незахищені. Для них це було великим потрясінням.

Володимир Олександрович розповів, що розвиток електронних сервісів служби зайнятості, можливість реєстрації за допомогою порталу Дія дуже допомогли людям. Особливо сільському населенню, яке було «відрізано» від міста.

- Ми відчули, що люди, які працювали у великих містах України, почали повертатися до рідного дому, до родичів. Особливо ті, хто працював у ресторанному бізнесі чи на будівництві. І ті, хто виїжджав на заробітки до інших країн. Все це вплинуло на ринок праці, - проінформував директор центру зайнятості, так, якщо кількість безробітних за січень-грудень 2019 року була 1778 осіб, з яких жінок було 837 осіб, то за січень-грудень 2020 року ця кількість зросла до 2572 осіб, з яких жінок було 1372 особи. Обсяг ринку праці зріс в 1,5 рази.

Володимир Олександрович розповів пані Марині, як держава допомагала малому та середньому бізнесу, виплачуючи допомогу по частковому безробіттю та одноразову матеріальну допомогу: «В діюче законодавство були внесені зміни. Минулої весни ми почали робити такі виплати. Це був  нелегкий час і для підприємців, і для працівників служби зайнятості. В день було по 80 звернень, на які було потрібно оперативно реагувати. У цей час було дуже важливо донести інформацію до зацікавлених осіб. І нам в цьому дуже допомогли місцеві журналісти. Дякуємо їм за співпрацю! По Ізмаїлу та Ізмаїльському району у 2020 фінансовому році допомога по частковому безробіттю була надана 544 суб’єктам (юридичні та фізичні особи), які підтримали та зберегли робочі місця для 664 своїх працівників. Загалом на обидві програми, з допомоги по частковому безробіттю та одноразову матеріальну допомогу у зв’язку з карантинними обмеженнями  було витрачено 4055,5 тис грн».

Також Володимир Олександрович розповів, як надаються послуги клієнтам служби зайнятості у сучасних реаліях, у тому числі й про проведення семінарів та тренінгів з гендерного питання та упередження нелегальних трудових відносин. Розповів про можливості працевлаштування у державі Ізраїль за сприянням державної служби зайнятості України. Зупинився на важливості питань психологічної підтримки людей у складний час всесвітньої пандемії.

Он-лайн зустріч пройшла насичено та у теплій атмосфері. Наостанок пані Маринка побажала Ізмаїлу процвітання. «Мені доводилося двічі бувати у вашому місті. Воно мені дуже подобається. Бажаю мешканцям Ізмаїла процвітання та економічного розвитку», - сказала вона.