11.04.2018 | 09:28

Учасники АТО стикаються не тільки з психологічними проблемами, а й з матеріальними. Адже вони не завжди можуть швидко повернутися до мирного життя та знайти своє місце в соціумі. Тому зараз гостро постала проблема із зайнятістю демобілізованих.
Про важливість працевлаштування ветеранів та реалізацію їх повернення до мирного життя розповіла заступник директора Одеського обласного центру зайнятості Галина Бородатюк.
- Галино Іванівно, розкажіть, будь ласка, яка робота проводиться представниками Вашого Центру щодо працевлаштування демобілізованих військовослужбовців?
- Звісно, в першу чергу, ми сконцентровані на працевлаштуванні. Для цього у разі відсутності у безробітних (в тому числі з-поміж учасників АТО, осіб з інвалідністю, демобілізованих військовослужбовців тощо) професії або її неактуальності на ринку праці службою зайнятості проводяться семінари з орієнтації на професійне навчання, а також з орієнтації на відкриття власної справи. Проте згодом зрозуміли, що лише допомоги в працевлаштуванні буде замало, потрібна комплексна допомога і підтримка, адже люди не завжди можуть одразу повернутися на своє колишнє місце роботи або влаштуватися на нову. Це комплексний процес, який забезпечують і психологи, і юристи, і в тому числі наш центр, який займається працевлаштуванням. Тому до семінарів залучаються представники органів влади, державних структур і громадських організацій та професійні психологи.
Психологічна підтримка безробітних, зокрема з-поміж учасників АТО, є складовою роботи служби зайнятості. Ми залучаємо їх до групових профорієнтаційних заходів та індивідуальних послуг, направлених на опанування навичками пошуку роботи та само презентації. Це пошук джерел вакансій, підготовка до співбесіди з роботодавцем, підготовка резюме тощо.
Для допомоги у виборі професії наші фахівці проводять профдіагностичне тестування, яке можна пройти як у центрі зайнятості, так і самостійно на Платформі з профорієнтації та розвитку кар'єри Державної служби зайнятості.
- Щодо відкриття власної справи, певно, багато хто б хотів розпочати свій бізнес, але не знають з чого починати, як оформити свою підприємницьку діяльність і, головне, де взяти гроші?
- Відповідно до законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зареєстрованим безробітним з-поміж застрахованих осіб, яким виповнилося 18 років та які протягом одного місяця за сприянням служби зайнятості не можуть бути працевлаштовані, у зв'язку з відсутністю на ринку праці відповідний роботи, за їхнім бажанням допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності. Таку виплату здійснюють у розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретній особі. Перед тим, як отримати кошти, бажаючі можуть пройти навчання на спеціалізованих курсах з організації підприємницької діяльності, які організовує наш Центр. Після їх закінчення вони подають до нас заяву та бізнес-план, який буде розглянутий спеціально створеною комісією. У разі ухвалення позитивного рішення керівництво центру видає наказ про одноразову виплату допомоги по безробіттю, після чого протягом 10 днів людина повинна зареєструватися у державного реєстратора як суб’єкт підприємницької діяльності та подати до центру зайнятості копію свідоцтва.
- Чи можете навести приклади тих, хто вже скористалися такою можливістю?
- Так. В травні 2017 року до Чорноморського міського центру зайнятості звернувся за допомогою у працевлаштуванні учасник АТО Євгеній Ковальчук. Чоловік мав за спиною майже 11 років військової служби. Прослухавши семінари з питань підприємництва та враховуючи відсутність бажаної роботи, вирішив спробувати розпочати власну справу за напрямом "Мобільна кав’ярня", адже захоплювався приготуванням кавових напоїв і вже в серпні 2017 року, після професійного навчання, отримав можливість займатися улюбленою справою. Через кілька місяців фахівці центру зайнятості відвідали «мобільну кав’ярню» Євгенія і були приємно вражені адже крім широкого асортименту напоїв був багатий вибір швидкої їжі та смачних домашніх тістечок. Відчувалось, що чоловік дійсно займається улюбленою справою і не збирається зупинятись на досягнутому.
- А чи можуть розраховувати на робочі місця ветерани АТО – особи з інвалідністю?
- Відповідно ст.14 Закону України “Про зайнятість населення” особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку належать до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які використовують найману працю, з чисельністю працюючих 8 та більше осіб, встановлюється норматив робочих місць в розмірі 4,0% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Норматив робочих місць поширюється як на державний, так і на приватний сектори економіки.
В умовах ринкових відносин особам з обмеженими можливостями проблематично на рівних конкурувати на ринку праці. Тому, одним із найважливіших питань у роботі нашого Центру є допомога у працевлаштуванні даної категорії.