22.06.2018 | 15:03

В умовах функціонування сучасного ринку праці організація оплачуваних громадських робіт тимчасового характеру є ефективним засобом реалізації політики зайнятості населення, який сприяє мотивації до праці та трудовій адаптації людей зі статусом безробітних і поліпшує їхнє матеріальне становище. Громадські роботи повинні мати суспільно-корисну спрямованість, відповідати потребам певної адміністративно-територіальної одиниці та сприяти її соціальному розвитку. Організація таких робіт дає змогу раціональніше використовувати робочу силу, сприяти тимчасовій зайнятості населення та пом’якшенню соціальної напруги на ринку праці. Громадські роботи проводяться виключно на спеціально створених для цього тимчасових робочих місць.
Громадяни, які втратили роботу, безробітні можуть взяти участь у громадських роботах. Комунальні підприємства часто потребують працівників без спеціальної кваліфікації. І якщо висококласний спеціаліст з вищою освітою і чималим досвідом роботи вважає, що рутинна праця не для нього, і він таким чином гаятиме свій дорогоцінний час, то такий підхід до справи, принаймні, не раціональний. Кваліфіковану роботу можна шукати роками, втративши при цьому професійні навички та здібності. Набагато перспективніше у цій ситуації – не дати собі можливості розслабитися, завжди залишатися при ділі та покращити свій матеріальний стан, бо громадські роботи – оплачувані види трудової діяльності. При цьому виграють і органи місцевої влади і роботодавці, які таким чином залучають робочу силу, отримають робітників і заощаджують власні кошти.
Слід наголосити на тому, що оплачувані громадські роботи це насамперед загальнодоступні види робіт. А відповідно до Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України 20 березня 2013 року №175, до них віднесені всі види робіт, які мають суспільну направленість та користь для територій, окрім тих, що пов’язані з ризиком для життя.
Джерелами фінансування є кошти місцевих бюджетів, кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підприємств, установ, організацій, для яких виконуються ці роботи. Ці кошти можуть бути витрачені на оплату праці – основну та додаткову, придбання інвентарю, оплату проїзду учасників громадських робіт до місця їх виконання, оплату проживання у гуртожитку на період виконання робіт.
Згідно з рішеннями Подільської міської ради та Куяльницької сільської ради протягом 2018 року Подільським МРЦЗ було направлено для участі в громадських роботах 307 безробітних. Активну участь в організації та проведення громадських робіт приймає Куяльницька об’єднана громада, у всіх Старостинських округах проводиться благоустрій територій, придорожніх смуг, наведений лад на сільських кладовищах. Праця безробітних зробила села охайними, чистими. Оплачується праця в розрахунку мінімальної заробітної плати відповідно до відпрацьованого часу. Проте, для села це чутлива допомога сімейному бюджету. В Управлінні соціального захисту населення міста безробітні допомагають в розповсюдженні інформаційних матеріалів щодо призначення субсидій населенню. Головне, що кошти передбачені, а роботи завжди вистачить.
Спеціалісти центру зайнятості сподіваються, що ті сотні мешканців Подільського району, які беруть активну участь в громадських роботах, знайдуть собі постійну роботу за спеціальністю та для душі. Адже їх праця щодо благоустрою рідних сіл, вже стала вагомим кроком на шляху кращого та впевненого майбуття.