18.04.2018 | 11:38

Однією з проблем, що стоять сьогодні перед Україною та світовою спільнотою, є торгівля людьми. На сьогодні масштаби цього виду злочинної діяльності в світі набули таких розмірів, що за своїми наслідками стоять на третьому місці після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками. Термін «торгівлі людьми» застосовується до різних форм експлуатації та різних видів жертв. Об'єктами цього злочину може бути будь-хто незалежно від статі, віку, соціального становища тощо. Форми вербування, перевезення та експлуатації жертв теж різняться. Торгівля людьми може бути як транснаціональною, коли людину перевозять із країни походження через транзитні країни до країни призначення, так і внутрішньою, коли перевезення здійснюється в межах однієї держави без перетинання кордону. Один з основних пунктів торгівлі людьми в Україні – Одеса. Враховуючи особливості географічного розташування області, проблема торгівлі людьми для регіону є достатньо актуальною. Одеська область стала як транзитним регіоном для перенаправлення людей у країни призначення та повернення постраждалих додому, так і регіоном-постачальником «живого товару» та регіоном, де саме відбувається експлуатація постраждалих. Прийняття Закону України «Про протидію торгівлі людьми» від 20 вересня 2011 року № 3739- VI та ряду Постанов Кабінету Міністрів надали змогу державним установам надавати допомогу постраждалим від торгівлі людьми.

Формування в Україні стратегії протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження із ними повинне ґрунтуватися на визнанні проблеми і політичному рішенні необхідності вжиття заходів для її вирішення, ефективній співпраці всіх суб'єктів виконання заходів з попередження і протидії торгівлі людьми, правоохоронній та правозахисній діяльності, доступності якісних соціальних послуг, допомоги і компенсації жертвам торгівлі людьми.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності служби зайнятості є попередження та профілактика неврегульованої зовнішньої трудової міграції та торгівлі людьми шляхом спрямування потенційних мігрантів на працевлаштування в Україні.
Начальник відділу організації профорієнтації Одеського обласного центру зайнятості Любов Троскотт зазначила: «Таке явище як торгівля людьми, глобальне за своєю суттю. А тому щоб йому успішно протистояти, необхідно максимально і на всіх рівнях посилити взаємодію урядових структур, органів місцевої влади, міжнародних організацій, громадськості, соціально відповідального бізнесу. Це не війна одинаків, а загальна проблема, а тому діяти ми повинні спільно. «Задача Міністерства соціальної політики України, надати максимальну допомогу і підтримку тим, хто став жертвами цієї проблеми. Ми прагнемо забезпечити соціальну підтримку і захист кожному, хто побував у подібній кризовій ситуації, допомогти йому повернутися в суспільство. Для нас це дуже важливе завдання, і ми робимо все можливе для його виконання. У цьому ми відчуваємо постійну підтримку з боку міжнародних партнерів, а також громадських організацій».

Відповідно до вищезазначених завдань та в рамках виконання Державної програми протидії торгівлі людьми, Одеською обласною службою зайнятості здійснюються інформаційні заходи. Так, в інформаційних зонах центрів зайнятості розміщено матеріали з питань можливостей служби зайнятості в наданні допомоги потенційним мігрантам та потерпілим від торгівлі людьми: нормативно-правові акти, адреси посольств, організацій, що надають допомогу мігрантам та постраждалим від торгівлі людьми та інша інформація.

В міськрайцентрах зайнятості проводяться спеціалізовані семінари: “З питань запобігання нелегальної трудової міграції, торгівлі людьми та експлуатації дитячої праці”, “З питань запобігання нелегальної трудової міграції та торгівлі людьми”. До проведення семінарів залучаються громадські організації, в т.ч. Громадський Рух «Віра, Надія, Любов».

Громадський Рух «Віра, Надія, Любов» з 1999 року займається питаннями  попередження торгівлі людьми та надає допомогу і підтримку постраждалим від торгівлі людьми, реалізує спільний з Міжнародною Організацією по міграції проект по впровадженню національного механізму перенаправлення постраждалих в Одеському регіоні.

В рамках реалізації проекту для фахівців служби зайнятості Одеської області був проведений дводенний тренінг: «Покращення доступу уразливих груп населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, до послуг з попередження торгівлі  людьми та скрінінгу». Навчання пройшли 20 співробітників з різних районів області. Для проведення тренінгу були залучені спеціалісти, які мають певний досвід роботи з цієї проблеми та у проведенні тренінгів за цієї тематикою. Програма складалась з наступних питань: сучасні тенденції, поняття, причини та наслідки торгівлі людьми, нормативно-правова база, допомога постраждалим, моделі ідентифікації постраждалих, особливості роботи з постраждалими, основні складові реабілітації, взаємодія між державними, правоохоронними структурами та громадськими організаціями, професійна етика. Всі учасники тренінгу продемонстрували високу міру включення в процес навчання, ставили багато питань, вдавалися в деталі, активно брали участь у груповій роботі і ролевих іграх, що, безумовно, позитивно відобразилося на рівні розуміння проблеми. Враховуючи результати виконання запропонованих їм завдань, можна зробити висновки, що всі учасники тренінгу добре засвоїли матеріал, а отже можуть застосовувати отримані знання в практичній діяльності.