21.06.2019 | 11:42

Директор Одеського обласного центру зайнятості Сергій Гаценко обговорив з представниками компаній – членами Європейської Бізнес Асоціації (EBA) актуальні проблеми ринку праці. «Вирішення питань зайнятості населення та укомплектування компанії кваліфікованими кадрами можливе за умови тісної співпраці служби зайнятості з роботодавцями. На теперешній час більшість діючих підприємств нашого регіону є постійними клієнтами і надійними соціальними партнерами Одеської обласної служби зайнятості», - зазначив Сергій Гаценко.

Сьогодні в базі даних служби зайнятості зареєстровано 96 тис. вакансій, але тільки у 7% вакансій роботодавці пропонують зарплату понад 10 тис. грн. Кожна пята вакансія містить пропозицію мінімальної зарплати (4173 грн.), а середня зарплата по всіх вакансіях в Україні становить лише 6200 грн. на місяць.

 Заробітна плата, яку пропонують роботодавці в Україні, в 4 рази менша, ніж пропонують українцям за кордоном. Різниця в оплаті праці спонукає наших співвітчизників до виїзду за кордон. За даними Міністерства соціальної політики України, 3,2 млн. українців постійно працюють за кордоном та близько 9 млн. працюють там періодично.

Останнім часом ми відчуваємо дефіцит кваліфікованих кадрів, який також пов'язаний із виїздом українців до інших країн. Якщо в січні-травні 2016 року на 1 вакансію претендували 9 шукачів роботи; січні-травні 2017 - 5 осіб, січні-травні 2018 - 4 особи, то в січні-травні 2019 - лише 3 особи.

Отже, зменшення претендентів на вакансії відбувається за рахунок непривабливості пропозицій українського ринку праці та втрати кваліфікованих фахівців, які працюють за кордоном.

У зв’язку з цим, перед державною службою зайнятості постало завдання щодо застосування принципово нових підходів при наданні послуг шукачам роботи. На сьогодні вже активно використовуються такі методи, як профілювання - анкетування, завдяки якому визначається рівень мотивації та потенціал безробітного до працевлаштування та кейс-менеджмент – соціальний супровід безробітних, які належать до вразливої групи населення, та мають проблеми, які заважають їх працевлаштуванню (потреба щоденного догляду за престарілими родичами, неможливість влаштувати дитину до дитячого садочку, труднощі з професійним самовизначенням).

З початку 2019 року шукачів роботи у службі зайнятості обслуговують кар’єрні радники. Це якісно новий підхід до процесу працевлаштування. З урахуванням професійних та особистих якостей кожному шукачу роботи складається індивідуальний план дій щодо швидкого працевлаштування та повернення  до активної зайнятості.

У сучасних реаліях підприємства зацікавлені у співпраці з центром зайнятості у формі рекрутингу. Робота рекрутера полягає в підборі персоналу в штат компанії під замовлення роботодавця.

До переваг рекрутингового підходу відносяться те, що роботодавець не витрачає час на підбір кандидатів з великої кількості охочих осіб. Адже попередня співбесіда за вимогами роботодавця проводиться рекрутерами. Також  не потрібно витрачати кошти, тому, що подібна послуга надається саме в центрі зайнятості на безкоштовній основі. Роботодавцю не обов’язково розміщувати свої вакансії на платних ресурсах, він може скористатися ресурсами центру зайнятості. До того ж представникам малого бізнесу не обов’язково мати в штаті менеджера з підбору персоналу при умові співпраці з центром зайнятості.

Наступним кроком модернізації служби зайнятості є запровадження посади консультанта роботодавця. Це – особистий консультант роботодавця для вирішення кадрових та інших питань.

Отже, сучасний ринок праці в Україні характеризується наявністю ряду проблем, але вирішення їх можливе за умови тісної співпраці служби зайнятості з роботодавцями.