21 серпня в Ананьївській районні філії Одеського обласного центру зайнятості, для зареєстрованих безробітних, був проведений семінар за участю начальника Ананьївського бюро правової допомоги Подільського МЦЗНБВПД Майданюк Інни Олександрівни, яка вході семінару порушила і детально розкрила дуже важливу для кожного громадянина тему - «Борг за життя, або що робити, коли в спадок дістався борг»
«То що робити якщо крім спадкового майна спадкоємцям залишились ще й борги у вигляді кредиту або особистих зобов’язань? Які дії спадкоємця, якщо у спадок дістався борг?»
Погодьтесь, дане питання виникає не у всіх, але є дуже важливим, адже після смерті боржника відбувається заміна його в кредитному зобов’язанні на спадкоємця, який надалі несе відповідальність перед кредитором, тому пропонуємо розглянути важливу частину спадщини, як борги померлої особи (спадкодавця).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті це може бути як рухоме, так і нерухоме майно, грошові кошти, вклади, а також боргові зобов’язання (статті 1218, 1281 Цивільного кодексу України).
Часткове прийняття спадщини, а саме - відмова від прийняття її боргової частини - не допускається, обов’язковою умовою вступу в спадщину є беззастережне прийняття спадкоємцями як прав, так і обов’язків, які залишилися після смерті спадкодавця.
Тому в процесі оформлення спадщини вам можуть бути пред’явлені претензії банками (наприклад, за кредитними договорами) або іншими кредиторами спадкодавця (наприклад, за розписками, рішеннями судів і так далі).
У спадщину не входять тільки ті зобов’язання, які були нерозривно пов’язані з особою померлої людини. Найпоширеніший приклад – якщо, спадкодавець взявся виконати роботу як спеціаліст. В такому випадку спадкоємці не можуть і не повинні виконувати цю роботу за нього, а зобов’язання (договір) вважається припиненим.
Також не переходять у спадщину - обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів, нерозривно пов'язаних з особистістю самого спадкодавця ( виконання зобов'язання які міг виконати тільки сам спадкодавець особисто); інші зобов'язання, пов'язані з особою спадкодавця (як приклад , по виплаті аліментів).
У спадщину переходять - обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця); обов'язки з відшкодування матеріальної шкоди (збитків); обов'язки по відшкодуванню моральної шкоди (присудженої судом за життя спадкодавця); обов'язки по виплаті неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця); витрати на утримання догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більш, ніж за 3 роки); обов'язки за договором оренди житла з викупом.
Обов'язок плати за зобов’язаннями покладається на спадкоємця, що прийняв спадщину. При цьому не важливо успадковує він за законом або за заповітом.
Згідно ст. 1268 ЦКУ спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від неї. Якщо відсутня заява у нотаріуса про прийняття спадщини протягом встановленого строку для прийняття спадщини також прирівнюється до відмови.
Тому радимо, перед прийняттям і оформленням спадщини, бажано дізнатись, що саме входить у спадкову масу, та чи не залишився після спадкодавця невиплачений кредит, чи не були присуджені з нього які-небудь виплати рішенням суду і т. д.
Якщо про зобов'язання спадкодавця стало відомо вже після того, як заяву про прийняття спадщини подано, то протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, спадкоємець може відкликати свою заяву.
Як бути у випадку, коли спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і вважається таким, що прийняв спадщину?
Якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї, то в такому разі такий спадкоємець що не бажає вступати в спадщину, повинен звернутись до в нотаріуса та написати відповідну заяву про відмову.
Як відомо, малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, такі особи вважаються такими, що прийняли спадщину без здійснення яких-небудь дій. Відмовитися від спадщини можуть батьки, усиновлювачі або опікун з дозволу органів опіки та піклування.
Строк для прийняття спадщини (або відмови від нього) встановлюється в шість місяців, і він починає відраховуватись з моменту відкриття спадщини.
підсумуємо ПО ТЕМІ ВСТУПУ У СПАДКУВАННЯ 2018
ЗА НАЯВНОСТІ БОРГІВ
- Борги, в тому числі за кредитними договорами, вважаються частиною спадщини і переходять до спадкоємців. Прийняти тільки права і відмовитися від обов’язків, пов’язаних зі спадщиною, не можна, так само як і прийняти тільки частину спадщини.
- Кредитор може пред’явити свої вимоги лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом.
- Борги, які перейшли у спадщину, погашаються в межах вартості спадкового майна.
- Якщо спадкоємець відмовляється погашати борги спадкодавця, тоді кредитори можуть подати на нього в суд з вимогою стягнути в натурі спадкове майно у спадкоємця в рахунок погашення боргів.
- Якщо розмір боргів дорівнює або перевищує вартість спадкового майна і ви хочете відмовитися від спадщини, зробити це можна шляхом подачі заяви в нотаріальну контору, де відкрито спадкову справу.
- Заяву про відмову слід подавати обов’язково тільки в тому разі, якщо на момент смерті ви були прописані разом з померлим за однією адресою. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо не подати заяву про прийняття спадщини.
Семінар пройшов на диво активно і цікаво, з дискусіями та запитаннями. По активності учасників семінару, можна зробити висновок, що піднята тематика доречна, цікава і потрібна для людей.
Фахівці Ананьївської районної філії одеського обласного центру зайнятості дякують Інні Олександрові за реальну просвітницьку роботу, в тому числі у співпраці з місцевою службою зайнятості, та наголошуємо що за правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Ананьївського бюро правової допомоги Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: Одеська обл. м. Ананьїв, вул. Незалежності, 26, каб №6. Тел.: (04863) 22226.