В умовах воєнного стану проблема легалізації трудових відносин та виплата офіційної заробітної плати як ніколи є актуальною темою. Саме такі питання було обговорено 3 жовтня 2024р. на семінарі для безробітних «Ризики нелегальної трудової міграції», організованому Балтським відділом Подільської філії Одеського обласного центру зайнятості. На захід було запрошено Головного державного інспектора відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Лису Тетяну для роз’яснення основних викликів при нелегальному працевлаштуванні.
Під час зустрічі кар’єрний радник Вакарчук Людмила розказала присутнім про переваги легальної зайнятості та наслідки і ризики неофіційного працевлаштування. Гостя поінформувала учасників заходу щодо інформаційної кампанії «Виходь на світло» Державної служби України з питань праці, яка на разі триває в країні. Її мета—підвищити обізнаність про важливість легальної праці та посилити контроль за дотриманням трудового законодавства. Було відмічено, що погоджуючись на роботу без оформлення, працівник автоматично втрачає право:
- на своєчасну виплату заробітної плати та у розмірах не нижче визначених чинним законодавством;
- на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою малолітньою дитиною;
- на щорічну основну та соціальну відпустку з вагітності та пологів, додаткові відпустки передбачені Законом України «Про відпустки»;
- на дотримання нормальної тривалості робочого часу;
- на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань, тощо.
Семінар відбувся у формі діалогу. Відповідаючи на запитання присутніх, Лиса Тетяна розказала про можливості контролю вчасної сплати роботодавцями страхових внесків, розміру відрахувань та загального періоду власного страхового стажу. Також було надано рекомендації як захистити свої права та уберегтися від шахрайства під час працевлаштування.
Учасники семінару дійшли висновку, що відсутність належним чином оформлених трудових відносин, може призвести до неочікуваних результатів, таких як звільнення в будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.
Отже, офіційне працевлаштування – це не лише вимога законодавства, це гарантія прав найманого працівника.