23 квітня – Всеукраїнський день психолога. В процесі розбудови української держави можна спостерігати зростання потреб у психологах в різних галузях (бізнес, політика, медицина тощо).

Формування образу професії – це процес, який передбачає ідентифікацію з образом ідеалом. Зрозуміло, що професійне самовизначення формують образ майбутньої професії і визначають його характеристики. На образ професії впливають характер, здібності, інтереси людини.

Професія психолога передбачає володіння не лише відповідними знаннями, уміннями та навичками роботи, а й певними особистісними якостями. Численні дослідження показали, що такими професійно значущими рисами, які формуються та розвиваються у процесі активної діяльності психолога-практика, є відповідний рівень мотивації, творчий світогляд, професійно спрямоване мислення, розвиток емоційної сфери, співчуття. До цього переліку можливо додати й професійні цінності психолога: поведінкові якості, індивідуально-психологічні якості, соціально-психологічні та морально-психологічні характеристики (концентрація на клієнті, бажання та здібність йому допомогти, врівноваженість, терпимість, гнучкість, впевненість у собі, позитивне ставлення до самого себе, високий рівень інтелекту).

Лише за умови усвідомлення професійних цінностей та співставлення їх з професійно важливими якостями, якими він повинен володіти, психолог може надати клієнту кваліфіковану допомогу.

Дуже важливий вплив відіграє психолог у практичній підготовці учнів до трудової діяльності. Зорієнтувати підлітка у виборі професії – допомогти зробити вірний крок до щасливого та успішного життя. Компонентами профорієнтаційної роботи є професійна інформація, професійна діагностика, професійна консультація, професійний вибір, професійна адаптація.

 Завдання профорієнтації полягає в ознайомленні учнів з професіями та правилами їх вибору, вихованні спрямованості на самопізнання, як основу професійного самовизначення; формування вміння співвідносити свої здібності з вимогами щодо набуття конкретної професії, складати на цій основі реальний план оволодіння професією, а також забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості.

Правильний вибір професії зумовлює моральне задоволення, позитивну самооцінку, високу продуктивність та якість праці. Він є точкою, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, поєднання особистих і загальних інтересів.