Щороку 19 листопада в Україні відзначається професійне свято працівників скляної промисловості.

Склодув - це майстер з виготовлення різноманітних предметів побуту та декору шляхом видування їх зі скла за допомогою спеціальної трубки.

Історія професії склодува налічує близько 2000 років, хоча людство відкрило для себе скло набагато раніше. У VI тисячолітті до нашої ери в Стародавньому Єгипті люди навчилися створювати скляний посуд, прикраси та пластини шляхом переплавлення кремнезему в печах. Вже тоді майстри помітили, що колір скла можна змінювати шляхом додавання до нього мінералів. Найчастіше скло використовували у виробництві мозаїки, а технології тримали у найсуворішій таємниці. Історія виникнення скляної справи на українських землях сягає початку 17 століття, коли на Чернігівщині з'явилися перші скловарні, які називалися гути.

Представники цієї професії — сильні люди, які мають неабиякі творчі здібності та величезне терпіння. Адже склодув — художник, який працює з розпеченим матеріалом у дуже складних умовах та створює унікальні витвори мистецтва.

У професії склодува є різні спеціальності. Професійний склодув може спеціалізуватися на видуванні (видуває вироби з розм’якшеного скла за допомогою скляної трубки), на виготовленні різних художніх виробів, виконанні різних рекламних вивісок зі скляних неонових трубок, що часто використовують при виготовленні рекламних вивісок з підсвічуванням. Але найскладнішою спеціалізацією є склодув-апаратник, що виготовляє складні скляні прилади для використання у науково-дослідних центрах і лабораторіях.

Професія склодува вимагає здатності до кропіткої праці. Необхідні гарний окомір, координація рухів, художній смак, креативність і так зване почуття розплавленого скла.

Також потрібна фізична витривалість. Проблеми серцево-судинної системи, гіпертонія, хвороби легень, астма, високий ступінь короткозорості – це протипоказання до роботи склодува.

Склодув повинен знати властивості скломаси, розуміти технологію виробництва скла, влаштування видувної трубки, вміти користуватися нею та іншими інструментами. Він повинен володіти способами видування, вміти дозувати скломасу.

Щоб стати майстром-склодувом, необхідно пройти відповідне навчання. Процес навчання склодувів непростий. Вміння та знання передаються від вчителя до учня. Багато навичок приходять лише з досвідом.

Видування скла - це поєднання важкої фізичної праці з тонкою, практично ювелірною роботою. Склодув – не професія, а покликання. Справжні майстри своєї справи присвячують улюбленому заняттю все життя, постійно вдосконалюючи навички та створюючи шедеври, які здатні порадувати любителів прекрасного.

Як кажуть самі склодуви, скло – це жива субстанція, і тільки майстерність може зробити її слухняною.

Для отримання відповіді на питання: «Ким я можу бути?», можна пройти профорієнтаційне тестування на платформі Державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар'єри (http://profi.dcz.gov.ua/), які допоможуть краще пізнати себе та зробити правильний вибір професії.

В разі потреби у консультації, фахівці служби зайнятості нададуть її у будь-якому центрі зайнятості.