27.05.2016 | 09:42

В Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості пройшло засідання «круглого столу» соціальних партнерів «Надання соціальних послуг неповнолітнім та молоді, в тому числі засудженим до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі». В заході прийняли участь представники Ізмаїльського міськрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області, Ізмаїльського міського та районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей Ізмаїльської районної державної адміністрації, Ізмаїльського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області, громадського руху «Віра, Надія, Любов» та журналісти.

Основним лейтмотивом зустрічі було обговорення щодо реалізації спільних заходів, направлених мотивацію неповнолітніх та осіб молодіжного віку до праці та здорового способу життя.

Директор Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості Володимир Довгаль поділився з присутніми:

Молодь займає важливе місце в громадських відношеннях, виробництві матеріальних і духовних благ. Світова історія наводить безліч прикладів, коли при зростанні безробіття зростає злочинність. При збільшенні безробіття на 1%, рівень злочинності зростає на 5%. За даними Держстатистики в Одеській області на одну вакантну посаду на кінець січня 2016 року претендувало 8 осіб, на кінець квітня цей показник зменшився та складав 5 осіб. Значна частка економіки (і працюючих людей) перебуває в "тіні". Дуже велика кількість населення в Україні не

потрапляють в офіційну статистику з безробіття саме тому, що вони або працюють в неформальному секторі, або взагалі не цікавляться українським ринком праці. Тобто, ці люди не мають наміру працювати, або виїжджають на заробітки за межі України. Трудова міграція більше характерна для прикордонних регіонів України, в тому числі на Ізмаїльщині. Мешканці молдавських сіл їдуть працювати до Італії, а гагаузьких – до Туреччини, а також жителі Ізмаїла і сіл їдуть у Росію, Фінляндію, ФРН, Польщу, Чехію, Румунію, Францію, Велику Британію та ін. На сьогодні при такому валютному курсі, навіть ті 300 - 500 євро, які наші співвітчизники можуть заробити в Європі за місяць, дозволяють їм утримувати тут всю сім'ю. При цьому міграційні процеси особливо посилилися серед молоді, яка є найбільш перспективною віковою категорією. Все це дуже сильно впливає ринок праці.

До того ж молодь та неповнолітні досить вразливі на ринку праці, тому що не мають належного професійного та соціального досвіду і, як наслідок, менш конкурентоспроможні. Здебільшого роботодавці не зацікавлені в підлітковій праці. Багато роботодавців негативно оцінюють такі якості молодих працівників, як відсутність навичок трудової діяльності і невміння вибудовувати взаємовідносини в робочому колективі, зайву емоційність та нестійкість поведінки. Все те, свідчить про соціальну незрілість молодої людини, недостатній рівень його соціалізації в суспільстві. Масштабність і стійкість впливу стереотипів такого роду призводять до дискримінаційного відношенню до молоді на ринку праці.

Для профілактики молодіжного безробіття служба зайнятості у взаємодії з відділами освіти м Ізмаїл та Ізмаїльського району, відділом кримінально-виконавчої інспекції Управління державної пенітенціарної служби проводить комплексну профорієнтаційну роботу з учнівською молоддю шляхом проведення профорієнтаційних уроків, днів профорієнтації.

З 1 січня по 20 травня 2016 року Ізмаїльським центром зайнятості було проведено 342 профінформаційних та профконсультаційних заходи. З них за участю педагогів, батьків, молоді та неповнолітніх: 2 акції "Випускник" за участі 220 осіб; 2 виїзні акції центру зайнятості – 90 осіб, 6 днів відкритих дверей центру зайнятості – 128 осіб; 3 дні відкритих дверей навчального закладу – 403 особи; 2 інтерактивних заходи для молоді – 110 осіб; 3 профорієнтаційних семінари для учнівської молоді – 80 осіб; 4 групові профконсультації із застосуванням психологічного тестування – 43 особи, 2 профінформаційних групових західи для молоді, у тому числі учнівської – 42 особи; 4 профінформаційних семінари для батьків –108 осіб; 4 профінформаційних семінари для працівників закладів освіти – 67 осіб тощо.

Фахівці центру зайнятості регулярно оновлюють матеріали з актуальних професій на стендах - "Барометр професій" у всіх школах міста та району. Неповнолітні можуть отримати профконсультації із застосуванням профдіагностичного обстеження. Однією з форм роботи з молоддю є і інформування в соціальних мережах, в тому числі і про різні професії, історії їх появи, навчальних закладах, вимоги до професійного рівня знань.

На молодіжному сегменті ринку праці особливо важлива роль посередника, в особі соціальних служб і громадських організацій, які можуть згладити гострі кути протиріч інтересів молоді, яка шукає роботу і роботодавців, – підсумував Володимир Олександрович.

Присутні одностайно погоджувалися з тим, що дуже важливим для молоді є організація дозвілля, у тому числі й трудового. Особливо на період літніх канікул. А для неповнолітніх, які опинилися в складних життєвих ситуаціях та потребують особливого контролю, підоблікової молоді та дітей з сімей соціального ризику, ця проблема постає ще актуальніше, тому що спрямована на запобігання вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень.

Висновком засідання стало рішення звернутися до міської та районної влади з пропозицією створити умови для працевлаштування цієї категорії спільноти, у тому числі й проведення тимчасових робіт на користь громад.