17.07.2018 | 09:42

На сучасному етапі розвитку України ситуація на ринку праці поступово стабілізується та відзначається позитивною динамікою.

Підвищення економічної активності населення, сприяння його зайнятості, боротьба з бідністю, посилення соціального захисту від безробіття, створення конкурентних переваг робочої сили шляхом державного регулювання ринку праці входять в число національних пріоритетів і стратегічних завдань Президента і Уряду України. Необхідними умовами виконання цих завдань є підвищення професійних якостей робочої сили та формування соціально відповідального ставлення до вибору професії учнівської молоді.

Професійна орієнтація виступає як один із пріоритетних напрямків у формуванні кадрової політики держави та досягненні продуктивної зайнятості населення. За своїм призначенням професійна орієнтація є складовою загальнонаціональної системи прогнозування розвитку професійного потенціалу країни, важливим економічним резервом. Програма державної служби зайнятості щодо професійної орієнтації на 2017-2020 роки та План заходів з її реалізації державної служби зайнятості щодо професійної орієнтації на 2017-2020 роки стали одними із важливих документів, які свідчить про значну увагу уряду до цього питання.

Для забезпечення профорієнтаційної роботи Одеським обласним центром зайнятості продовжується здійснюватись надання населенню відповідних послуг з використанням новітніх форм, методів та технологій. Відходячи від застарілих форм роботи, які значною мірою носили інформаційний характер, Одеською обласною службою зайнятості забезпечено проведення всіма центрами зайнятості системної профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю шляхом нового формату ознайомлення молоді з професіями, а саме шляхом «Майстер-класів», де можна власноруч спробувати себе у робітничій професії.          

Шляхом організації майстер-класів служба зайнятості надає можливість школярам-випускникам ЗОНЗ, у свій перший робітничий урок доторкнутись до робітничих професій, отримати «ази» щодо застосування кожної з ліцензованих професій у майбутньому для відкриття власної справи.

       Значну роль в профорієнтаційній роботі відіграє Одеський ДНЗ ЦПТО ДСЗ, який використовується нами, як платформа профорієнтації учнівської молоді. Двічі на рік (у вересні - до дня міста, у травні – до закінчення навчального процесу в ЗОНЗ) на його базі проводяться масові акції «Фестиваль професій» або «Профорієнтаційний майстер-клас». З досвіду роботи Одеської обласної служби зайнятості визначено позитивний вплив проведення заходів саме на базі центру профтехосвіти  на формування у учнівської молоді адекватного відношення та поваги до робітничих професій. Школярі не просто знайомляться з робітничими професіями, вони шляхом екскурсій, участі у робітничому процесі, пробують свої сили у проведенні певних операційних процедур.

За результатами заходів виявлено, що учні, батьки учнів, вчителі, представники міськради та навчальних закладів зацікавлені у подібній роботі.

Щомісяця, відповідно затвердженого графіку, проводиться презентація ДНЗ «Одеський ЦПТО ДСЗ»  для роботодавців, безробітних, учнівської молоді та інших категорій. Крім того, для випускників профтехучилищ та вищих навчальних закладів проводяться майстер-класи за різною тематикою.

Також, започатковано скайп-екскурсії ДНЗ «Одеський ЦПТО ДСЗ» для фахівців служби зайнятості та безробітних, в т.ч. з інших регіонів інших регіонів. Такою можливістю скористався Вінницький ОЦЗ.

Також, у 1 півріччі 2018 започатковано нові формати профорієнтаційних заходів у формі пригодницької гри «Квест - Акваторія» за підтримки ДП «Адміністрація морських портів України» та «День кар’єри», основною метою якого є допомога майбутнім випускникам шкіл в усвідомленому виборі майбутньої професійної діяльності. В рамках «Дня кар’єри» представники підприємств-роботодавців влаштовують презентації, дають професійні поради і приймають резюме від кандидатів, освітні установи презентують професії, знайомлять з професійними напрямками, за якими вони готують фахівців та проводять майстер-класи, а школярі мають змогу пройти тестування із застосуванням психодіагностичних методик та отримати практичні поради і рекомендації щодо усвідомленого вибору майбутньої професії.

Для визначення мотивів старшокласників, їх намірів Одеською обласною службою зайнятості на протязі квітня - травня було проведено анкетування учнів 11 класів Одеської області. У анкетуванні приймали участь майже 5,0 тис. випускників 255 шкіл Одеської області (всього випускників 11 класів  у 2017-2018 навчальних роках майже 11,0 тис.).

Близько 3,0 тис. випускників, що складає 60% опитуваних, планують навчання у вищих навчальних закладах. Професійно-технічну освіту планують обрати 10% опитуваних, 5% планують  працювати без отримання освіти, 4% - навчання на курсах. Професії, які планують отримати випускники, найбільше - юриспруденція, економіка підприємств, комп’ютерні технології, медицина, будівництво та архітектура  та ін.

Для визначення нахилів, уподобань кожен четвертий з опитуваних школярів отримав послуги служби зайнятості з застосуванням психодіагностики. Цьогоріч Одеська обласна служба зайнятості пропонувала старшокласникам профорієнтаційні послуги з застосуванням психодіагностичного тестування, яке допоможе визначити професійні спрямування, побажання і під час індивідуальної роботи з учнями, і на профорієнтаційних заходах, і за допомогою онлайн-методик на сайті державної служби зайнятості за посиланням: http://profi.dcz.gov.ua/ та   https://ode.dcz.gov.ua/

Для виконання поставлених завдань протягом 1 півріччя до профорієнтаційних заходів Одеської обласної служби зайнятості залучено 41,3 тис. школярів, яким надано 33,9 тис. профінформаційних та близько 8,0 тис. профконсультаційних послуг. До групових та масових заходів залучено майже 40,0 тис. осіб, які навчаються у навчальних закладах різних типів. Так, проведено 134 профорієнтаційних уроки, 170 Днів відкритих дверей центрів зайнятості та навчальних закладів, 85 інтерактивних змагально-мотиваційних заходів, 68 професіографічних екскурсії на підприємства, 28 ярмарок кар’єри та професій та ін.