04.02.2022 | 12:14

На питання стосовно працевлаштування громадян України за кордон відповідає Лариса Пашаєва, начальник відділу з питань застосування праці іноземців та осіб без громадянства Одеського обласного центру зайнятості.

Скільки осіб працювали за кордоном у 2021 році?
За даними приватних агентств Одеської області, протягом 2021 року за кордоном працевлаштовано 76,8 тис українських громадян.
До яких країн найбільші потоки трудової міграції?
Більшість шукачів офіційної роботи за кордоном працевлаштовані до Кіпру (більше 22 тис осіб), також до Німеччини ( 8,3 тис осіб), Англії (майже 7 тис осіб), Греція, Маршаллові Острови, Панама.
За видами діяльності у країні призначення 94% працевлаштовані у сфері морського транспорту, решта – у сфері надання послуг та підприємствах переробної промисловості.
Хто їде з України?
З 76,8 тис осіб, які поїхали працювати за кордон користуючись послугами приватних агентств з працевлаштування Одеської області:
за статтю – 99% чоловіки;
за віком – майже 50% у віці до 35 років, ще 25% від 36 до 45 років;
за рівнем освіти – майже 60% мають вищу освіту.
Хто такі приватні агентства зайнятості?
Приватні агентства зайнятості, або агентства з працевлаштування, або з питань посередництва у працевлаштуванні і т.д., - це суб’єкти господарювання, які провадять діяльність, в тому числі й консультаційну, з надання послуг з питань працевлаштування, мають хоча б один з видів економічної діяльності 78.10, 78.20 та/або 78.30.
Для надання послуг з питань працевлаштування за кордоном таке агентство має отримати відповідну ліцензію у встановленому порядку.
Що потрібно знати у разі працевлаштування за кордон?
Якщо все ж таки прийняте рішення їхати працювати за кордон, хай це буде офіційне працевлаштування. Тому, перше що доцільно зробити – знайти та обрати агентство, яке надає послуги з працевлаштування за кордоном та має для цього відповідну ліцензію, а це можна перевірити на сайтах Мінекономіки та Державного центру зайнятості.
Необхідно зібрати повну інформацію про майбутнього роботодавця, графік роботи, розмір оплати праці, умови проїзду та проживання, порядок медичного і соціального страхування.
Важливо, щоб трудовий договір був перекладений на зрозумілу Вам мову. Ніколи не ставте підпис на порожньому аркуші паперу, не підписуйте договір, який містить умови: «та інші види робіт», «всі види робіт на вимогу роботодавця» і т.д.
Не віддавайте оригінал жодного з документів потенційним роботодавцям чи третім особам за жодних умов. Прохання віддати оригінал документів для збереження до прибуття до місця роботи або формулювання «це обов’язкова умова» повинні вас насторожити.
Важливо й доречно зібрати контактні дані відповідних Консульств, Посольств, екстрених служб, а також залишити рідним якомога більше інформації про місце та умови свого перебування.