Щороку 17 квітня в Україні вшановують пожежників. День пожежної охорони був затверджений указом Президента № 555 в 2013 році.

101 — номер, знайомий нам з дитинства. Кожен знає, якщо набрати його у випадку пожежі, допомога не змусить себе чекати. Ці сміливі і безстрашні, мужні і відважні фахівці знають, як здолати стихію і зберегти життя людей.

Надійний тил пожежників — аналітики, диспетчери, водії, хіміки, технологічні фахівці, інженери по протипожежному захисту і інші фахівці, які працюють в пожежній службі. Щорік злагоджена робота великої команди забезпечує безпеку тисячам українців.

Звичайно, пожежі високої категорії складності трапляються рідко, але навіть в найспокійніший час пожежна охорона не дрімає. Весь день розписаний майже по хвилинах. Після зміни караулу - вивчення телефонограм і розпоряджень. Постійно доводиться тренуватися на пожежній вежі, виконуючи черговий підйом, перевіряти пожежно-технічне озброєння, бойовий одяг і спорядження.

Пожежний завжди напоготові. Дзвінок в пожежну частину, сигнал «Тривога» - і ось вже потрібно стрибнути в машину і мчати туди, де бушує полум'я. Час з моменту відправлення машин до прибуття на точку НП в середньому становить 5 хвилин. На місці пожежі пожежники діють за ситуацією. В першу чергу евакуюють людей. Далі загін діє практично у бойовій обстановці - розгортає пожежні рукава, виводить стволи (брандспойти) на вогнь. Коли пожежу ліквідовано, бригада повертається в пожежну частину.

Щоб стати пожежником, потрібно в першу чергу мати відмінне здоров'я і відповідний вік (від 18 років).

Кваліфікаційні вимоги:

Пожежний-рятувальник. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з одержанням освітньо-кваліфікаційного рівня “кваліфікований робітник” за відповідною робітничою професією. Наявність сертифікату щодо придатності за станом здоров’я до роботи з використанням засобів захисту органів дихання та спеціального спорядження. Без вимог до стажу роботи.

Кар'єрні перспективи у пожежника, як і у військового: зростання звань, обіймання командирських посад у відповідних структурах. Пожежні частини - бюджетна структура, і доходи тут невеликі. Втім, виплачують грошові премії та видають нагороди, наприклад, «За відмінну службу» або «За виконання поставлених завдань при рятуванні людей».

Отримати вищу освіту та працювати у структурних підрозділах ДСНС можна у наступних закладах: Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля (ЧІПБ), Національний університет цивільного захисту України (НУЦЗУ), Національний університет «Львівська політехніка» (НУ «ЛП»), Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (ЛДУ БЖД).