В Ізмаїльській філії Одеського обласного центру зайнятості був проведений круглий стіл з громадськими організаціями, соціальними партнерами і представниками роботодавців, які опікуються інтересами та сприяють вирішенню різних соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб «Робота для ВПО: ти потрібен».
В обміні інформацією та думками за круглим столом взяли участь представники: Управління соціального захисту населення Ізмаїльської райдержадміністрації Ізмаїльського району Одеської області, Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ», Громадського об’єднання «Регіональний аналітичний центр», Ізмаїльської міської ради ветеранів, Громадського об’єднання «Віра. Надія. Любов» (проєкт «ВІЛЬНА»), ТОВ «Укрчем», Ізмаїльської філії Державного підприємства «АДМІНІСТРАЦІЇ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ».
За даними місцевих органів праці та соціального захисту населення до територіальних громад Ізмаїльського району станом на 25.09.2023 прибуло 18063 переселенців, в тому числі до міста Ізмаїл - 8620 осіб. За період з 24.02.2022 по 31.08.2023 до Ізмаїльської служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулось 1815 переселенців. Переважна більшість їх приїхали з Одеси та населених пунктів Одеської області – 448 осіб, з Миколаєва та Миколаївської області – 290 переселенців, з Херсонської області – 265 осіб, з Маріуполя та населених пунктів Донецької області – 240 переселенців, а з Харкова та Харківської області – 103 особи, решта з інших регіонів України.
Володимир Довгаль, в.о. директора Ізмаїльської філії Одеського обласного центру зайнятості, розповів про стан локального ринку праці та зробив наголос на існуючій диспропорції між попитом та пропозицією робочої сили. Суттєве зменшення пропозиції робочої сили за наявності у банку даних Ізмаїльської служби зайнятості інформації про 549 вакансій станом на 27.09.2023 підштовхує до більш ефективного залучення переселенців на існуючі вакантні робочі місця. А для цього інформаційних зусиль однієї служби зайнятості вже недостатньо, потрібна консолідація ресурсів та можливостей державних органів влади, органів місцевого самоврядування, благодійних фондів і роботодавців.
Присутнім на круглому столі були презентовані інформаційні ресурси місцевої служби зайнятості, де розміщена інформація про актуальні та перспективні вакансії:
Заступник директора Ізмаїльської філії Одеського обласного центру зайнятості Людмила Пальжок розповіла про можливості професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації, в тому числі за програмою ваучеру на навчання для переселенців. Ця інформація була викладена з наведенням конкретних прикладів вирішення цих питань у долях двох жінок.
Начальник відділ по роботі з роботодавцями Ізмаїльської філії Одеського обласного центру зайнятості Інга Дудник поінформувала про види компенсацій для роботодавців на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Також переселенці можуть зайнятися підприємництвом завдяки фінансової підтримки за програмою мікрогрантів «Є: Робота» «Власна справа» (сума гранту до 250 тисяч грн), https://www.dcz.gov.ua/storinka/mikrogrant-vlasna-sprava, а ще «Гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей» (сума гранту до 1 млн. грн) https://www.dcz.gov.ua/storinka/granty-na-stvorennya-abo-rozvytok-vlasnogo-biznesu-uchasnykam-boyovyh-diy-osobam-z.
Кожен з учасників круглого столу розповів про послуги, які їх організації та фонди надають внутрішньо переміщеним особам. Доречною була інформація фахівців органів соціального захисту про зміни у порядку отримання державної грошової допомоги та вирішення житлових питань розміщення переселенців у громадах Ізмаїльщини. Цікавою була презентація Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» з великою кількістю програм для вирішення різних проблем переселенців. Фахівці зауважили, що надмірне підвищення вартості житла чи його оренди в Ізмаїлі не корегується з розміром заробітних плат у місцевих роботодавців. Тому з зацікавленістю була сприйнята інформація представника благодійного фонду про програму фінансової допомоги для оренди житла до 7 тисяч грн. А представниця ТОВ «Укрчем» подякувала за оперативну та відмінну роботу рекрутера служби зайнятості Ольги Суворової з комплектування вакансій цього підприємства. Працівниця відділу по роботі з персоналом Ізмаїльської філія Державного підприємства «АДМІНІСТРАЦІЇ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ» розповіла, що підприємство активно користується програмою компенсації на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Також подякувала за оперативне вирішення організаційних питань при влаштуванні в Ізмаїлі їх колег з Херсонського підрозділу цього державного підприємства. Представники інших благодійних фондів розповіли про свої програми матеріальної та психологічної підтримки переселенців, а також щиро погодилися приймати участь у заходах служби зайнятості в акції підтримання ментального здоров’я населення «Ти як?».