25 червня, Міжнародний день моряка.

Однією з найбільш легендарних професій у всьому світі, особливо в Одесі, без перебільшення, звичайно ж є професія моряка. Споконвіку трудівники моря здійснювали і продовжують здійснювати найрізноманітнішу і таку необхідну для всіх нас роботу.

Ставлення до цієї небезпечної професії, професії мореплавця, завжди супроводжувалася якоюсь таємничою повагою, коріння якої йдуть у найдавніші часи. Не дивно, що навіть багато законів, правил і порядків, які встановлювалися моряками у своїх походах, досі шануються усіма, хто так чи інакше пов’язує своє життя або кар’єру з цією нелегкою і колосальною працею. Статистика говорить, що майже 80% світової торгівлі здійснюється за допомогою моряків торгового флоту. У всьому світі понад півтора мільйони людей пов’язали свою професію з морською стихією. Українців серед них близько 70 тисяч, вони на шостому місці за чисельністю серед моряків, що працюють на глобальному ринку.

Морські спеціальності - це, як правило, продовження сімейних традицій і династій. Однак професії, пов'язані з морем - це не тільки прерогатива жителів припортових міст. Але і, як то кажуть, найбільш емоційних жителів суто сухопутних територій, коли та чи інша людина з дитинства і юності виявляється прив'язаним до морської стихії, під враженням розповідей і повістей в літературі про романтику морських подорожей і пригод.

За змістом діяльності можна розділити професії, пов'язані з морським судноплавством, на дві основні частини. До першої відносяться спеціальності, представники яких забезпечують судноводіння, експлуатацію обладнання, систем і комплексів плавзасобів. Це капітани суден, лоцмани, штурмани, боцмани, матроси. На невеликих судах допускається суміщення професій. До другої групи належать спеціальності обслуговуючого напрямку. На кожному кораблі є корабельний кок з певним числом помічників, стюарди. Пасажирські та круїзні лайнери залучають здобувачів вакансій значною кількістю посад обслуговуючого плану. З огляду на розважальну складову круїзних рейсів, в списку містяться професії провідних масових шоу, аніматорів, танцюристів, перукарів, інструкторів по спорту і багато інших.

У кожному великому портовому місті або навіть невеликому містечку, що знаходиться недалеко від моря, обов'язково є навчальний заклад, в перелік спеціальностей якого входять морські професії. Залежно від рівня акредитації вони готують кадри для роботи на суднах різного типу. Училища, технікуми, коледжі випускають фахівців, здатних виконувати роботу матросів, суднових механіків і електриків, стюардів. Вища освіта і більш престижні професії офіцерського складу можна отримати у відповідних інститутах і академіях. Що стосується отримання місця роботи на круїзному або пасажирському лайнері, яка пов'язана з обслуговуванням і розвагою пасажирів, то такі відомості безпосередньо уточнюються в відділі кадрів найближчого пароплавства.

За допомогою служби зайнятості та Одеського центру професійно-технічної освіти можливо отримати професію кухар судновий, електрогазозварник судновий. Професійні викладачі –  майстри своєї справи допоможуть опанувати цю спеціальність.

За матеріалами ЗМІ.