Для того щоб  з’явилася яка-небудь професія, на неї виникає соціальне замовлення, тобто усвідомлена потреба суспільства у відповідному виді професійної діяльності. Товариству в цілому, конкретним людям і адміністративним органам було важливо  усвідомити потребу у фахівцях певного профілю. Найчастіше до психологів люди звертаються тоді, коли вони стикаються з важкими життєвими ситуаціями. Поки все гаразд, необхідності допомоги психолога зазвичай не виникає. Люди самі справляються з повсякденними проблемами. 

В Україні професія психолога з кожним роком набуває більшої популярності. Найбільше психологів працює у сфері освіти – педагог-психолог, який допомагає малюкам  у адаптації до незнайомого середовища, проводить тестування готовності до школи, займається корегувально-розвиваючою діяльністю, профорієнтацією старшокласників, проводять різні тренінги.

Клінічний психолог працює у службах допомоги важким хворим – онкологія, ВІЛ-інфіковані. Допомогає пацієнтам впоратись зі стресом, підтримує їх, стежить за станом здоров’я, а у разы потреби підключає до терапії психіатра та невролога. Головна задача психолога — слухати. Хороший психолог не дає жодних порад, не має готових рішень, не вчить і не примушує ні до чого. Він просто дає можливість людині висловлюватись, поплакати чи навіть посміятися — усе що завгодно, аби «пацієнт» сам знайшов відповіді на свої питання та розплутав клубок власних проблем.

Але звісно ж, психолог направляє бесіду до потрібного русла, «зчитує» сигнали, які «подає» пацієнт та допомагає зосередитися саме на тих моментах, які мають допомогти віднайти душевний спокій. При цьому спеціаліст не дає жодних власних оцінок ситуації.

Психолог може знайти своє місце у політиці та бізнесі. На підприємстві психолог вивчає вплив психологічних, економічних і організаційних факторів виробництва на трудову діяльність працівників підприємства, установи, організації з метою розроблення заходів та створення сприятливих умов праці та підвищення її ефективності.

Особисті якості: розвинені інтелектуальні здібності, сильна воля, загальна культура, ерудиція, доброзичливість, спостережливість, терпіння, вміння знайти підхід до будь-якої людини, інтуїція, розуміти не тільки себе, але й світогляд інших людей, любити допомогати людям.

Мінуси професії – велике психологічне та емоційне навантаження.

Плюси професії: цікава творча робота, можливість працювати у багатьох сферах, можливість використовувати психологічні знання для пізнання себе та інших.