1 липня в Україні відзначається професійне свято слідчого.

Заснування слідчого апарату в органах внутрішніх справ має закономірний характер. Це зумовлено практичними потребами боротьби зі злочинністю.

Професія слідчого передбачає особливий ланцюжок у розкритті злочинів, будь-то економічних, кримінальних або політичних.

Професійна діяльність вимагає величезної відповідальності, майстерності, оперативності, знання логіки, психології та юриспруденції.

Працівники слідчих органів готові виїхати на місце події цілодобово, щоб здійснювати діяльність, від якої залежить вища справедливість.                          

Діяльність слідчого вимагає таких  вмінь, знань та якостей:  

Знання законодавства, цілеспрямованості; витривалості, спостережливості,  вміння виділяти криміналістичну значиму інформацію на місці події й в інших умовах; концентрації уваги та її стійкості; дотримування конспірації і таємниці службових секретів; знання криміналістичної тактики і техніки; володіння арсеналом процесуальних прийомів і навичок розслідування; володіння табельною зброєю і прийомами самооборони.                                                                                    

Реконструктивний аспект слідчої діяльності вимагає наяв­ність таких якостей: психологічної витривалості; активної уяви; логіки мислення; інтуїції; об'єктивності - високого рівня самоперевірки; творчого підходу; уваги до подробиць; безпристрасності і неупередженості, уміння установити контакт і уникати обговорення питань, що традиційно викликають розбіжності, наприклад вести розмову про політику, релігію; уміння здійснювати контроль над ходом бесіди (допиту); уміння виявити співчуття, коли це доречно; наполегливості; витримки; психологічної спостережливості; поважного ставлення до співрозмовника, емоційної стійкості; особистих якостей лідера.