Своє професійне свято залізничники України відзначають на початку останнього осіннього місяця, а саме 4-го листопада.

Сфери діяльності залізничників різні - від важкої праці з укладання і ремонту залізниць, до високої кваліфікації професій машиніста, начальника залізничної ділянки та начальника залізниці. Робота фахівця залізниці, як правило, здійснюється в будь-який час доби, за будь-яких погодних і кліматичних умов. Тому за станом здоров'я залізничників, ведеться регулярний і жорсткий контроль, адже праця робітників залізничного транспорту пов'язана з безпекою великої кількості людей, що вибрали в якості засобу пересування залізничний транспорт.

Залізничник - людина, чиєї сферою професійної діяльності є залізничний транспорт.

Професії пов'язані з роботою на залізничному транспорті: машиніст локомотива, колійний обхідник, черговий по станції, електромеханік, поїзний диспетчер - всі вони залізничники.

Машиніст локомотива — спеціаліст на залізничному транспорті, який здійснює керування локомотивом (паровоз, тепловоз, електровоз) або моторвагонним рухомим складом (дизель-поїзд, електропоїзд).

Колійний обхідник - це працівник залізничного транспорту, який обходить залізничні колії з метою їх огляду на певній ділянці або станції, має посаду бригадира колії. Обхідник зобов'язаний стежити за станом колії. При виявленні несправностей - записувати про них відомості до спеціальної книги, при можливості усувати несправності на місці і робити в тій же книзі відмітку про її усунення. Обхідник зобов'язаний негайно повідомляти про вихід на колію своєму бригадирові, а при його відсутності - колійному майстру

Черговий по станції - змінний працівник (начальник зміни, диспетчер або інший працівник, на якого покладено обов'язки чергового по станції відповідно до штатного розпису), який одноосібно розпоряджається прийманням, відправленням і пропусканням поїздів, маневровою роботою, а також іншими переміщеннями рухомого складу на головних та приймально-відправних коліях станції (а де немає маневрового диспетчера - і на інших коліях. Керує рухом поїздів на станції або в межах закріпленого району станції, забезпечує безпеку руху.

Електромеханік забезпечує справний стан, безаварійну та надійну роботу пристроїв і обладнання, що обслуговується, правильну їх експлуатацію, своєчасний якісний ремонт і модернізацію відповідно до інструкцій з технічного обслуговування, затверджених креслень та схем, діючих технічних умов і норм. Вивчає умови роботи пристроїв, виявляє причини передчасного спрацювання, вживає заходів щодо їх запобігання та усунення. Інструктує працівників, що користуються цими пристроями, з правил їх експлуатації

Поїзний диспетчер — змінний працівник, який одноособово керує рухом поїздів на підпорядкованій йому залізничній ділянці.

Де отримати професію:

Для того щоб стати залізничником, потрібно пройти навчання в спеціальному коледжі, технікумі, закладі вищої освіти, де можна придбати різні залізничні спеціальності. Залежно від їх рівня триває термін навчання.

Необхідно врахувати, що вступ до таких навчальних закладів вимагає залізного здоров'я, для підтвердження якого потрібно медична довідка.