24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ. Архівна спадщина України являє собою сукупність сотень тисяч фондів, що зберігаються в системі архівів по всій території країни. Загальна чисельність працівників архівних установ - понад 3000 чоловік. В архівних установах системи Держкомархіву України зосереджено понад 58 млн. одиниць зберігання різних видів документів Національного архівного фонду.

Хто такий архіваріус? Архіваріусом є експерт, керуючий архівом індивідуальної або державної компанії, що систематизує архівні документи, що відповідає за їх безпеку і становить їх опис.

Термін архіваріус походить від слова «архів», а останнє, в перекладі з латині, означає «будинок уряду».

Завдання та обов’язки. Проводить роботу з ведення архівної справи на підприємстві. Організовує і забезпечує зберігання документів, які надійшли до архіву. Забезпечує зберігання документів, які надійшли до архіву. Приймає та реєструє документи, які надійшли на зберігання, від структурних підрозділів підприємства, роботу з якими у діловодстві закінчено. Бере участь у розробленні номенклатури справ, перевіряє правильність формування та оформлення справ під час їх передавання до архіву.

Згідно із чинними правилами шифрує справи. Систематизує і розміщує справи, веде їх облік. Готує зведені описи справ постійного і тимчасового термінів зберігання, а також акти для передавання справ на державне зберігання, на списання і знищення матеріалів, строки яких минули. Бере участь у роботі з експертизи наукової і практичної цінності архівних документів.

Стежить за станом документів, своєчасним їх відновленням, додержанням у приміщеннях архіву умов, необхідних для забезпечення їх збереження. Контролює додержання правил протипожежного захисту в приміщеннях архіву. Видає архівні копії та документи, готує необхідні довідки на основі відомостей, які є в документах архіву, веде їх облік. Готує необхідні дані для складання звітності щодо роботи архіву. Вживає заходів щодо використання в роботі сучасних технічних засобів.

Повинен знати: нормативні правові акти, положення, інструкції, інші керівні матеріали і документи з ведення архівної справи на підприємстві; порядок зберігання і використання архівних документів; державну систему діловодства; порядок оформлення справ і підготовки їх до зберігання та користування, складання описів справ постійного і тимчасового терміну зберігання, актів про видалення та знищення документів та справ; порядок ведення обліку і складання звітності, структуру підприємства; основи організації праці, правила експлуатації технічних засобів; основи законодавства про працю; правила протипожежного захисту.

Кваліфікаційні вимоги: Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Навчальні заклади, де готують архівістів та документознавців

  • Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства,
  • Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
  • Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського,
  • Київський нацiональний унiверситет iмені Тараса Шевченка,
  • Київський нацiональний унiверситет культури і мистецтв,
  • Херсонський державний університет та інші.